SAP’DEN TÜRKİYE’YE İNOVASYON MERKEZİ

İstanbulSAP, 2013 sonunda faaliyetin başlayacağı Teknopark İstanbul’a yatırım yapan ilk global yazılım firması unvanını aldı. Teknopark İstanbul’da hayata geçecek olan SAP Innovation Center Türkiye, 20 milyon Euro’luk yatırım değeri ve sayısı 300’ü bulan çalışanıyla Türkiye’nin en önemli Ar-Ge merkezlerinden biri olacak.

Küresel SAP Innovation Center ağının bir parçası olan SAP Innovation Center Türkiye’nin öncelikli hedefi, SAP’nin farklı sektörlerdeki müşterilerine inovasyon desteği sağlamak. Yalnızca Türkiye’deki değil, bölge ülkelerdeki SAP müşterilerine yönelik çalışmalar da gerçekleştirecek olan merkezin odağında kamu, tüketici ürünleri, perakende ve imalat sektörleri bulunuyor.

SAP’nin bu girişimi Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, SAP AG İcra Kurulu Üyesi Vishal Sikka, SAP Innovation Center Türkiye Genel Müdürü Cafer Tosun ve SAP Türkiye Genel Müdürü Zeynep Keskin’in de katıldığı bir basın toplantısıyla duyuruldu.

Basın toplantısında açılış konuşmasını yapan Zeynep Keskin, bu yeni merkez ile SAP ekosisteminin güçlü yapısının daha fazla katma değer üreteceğini vurguladı.

SAP’nin Türkiye’deki yatırımlarının önemine dikkat çeken SAP AG Yönetim Kurulu Üyesi Vishal Sikka şu değerlendirmeleri yaptı: “SAP, dünyanın en dinamik kentlerinde inovasyon ve gelişmeye önderlik etme kararlılığıyla ilerleyen bir kuruluş. Bugün burada, dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden birine yatırım yaparak Türk iş dünyasının yerel ve global büyümesini destekleyeceğimize, yerel işgücünün eğitimine ve beceriler geliştirmesine katkıda bulunacağımıza ve dolayısıyla Türk vatandaşlarının yaşamlarında olumlu gelişmeler sağlayacağımıza inanıyoruz.”

Etkinlikte bir konuşma yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da Türkiye’de bilgi teknolojileri sektörünün büyüdüğünü, hatta sektörün büyüme hızının Türkiye’nin toplam ekonomik büyüme hızından daha fazla olduğunu belirtti. Yıldırım ayrıca, Türkiye pazarı ve çevre ülkeler için Ar-Ge çalışmaları yapmayı hedefleyen SAP’nin seçkin üniversitelerden, teknoloji iş ortaklarından ve yenilikçi müşterilerden oluşan yerel ekosistemin potansiyelini fark etmesinden memnuniyet duyduklarını ifade etti.

SAP Innovation Center Türkiye Genel Müdürü Cafer Tosun ise İstanbul’un kıtaları ve kültürleri birleştiren bir megakent olduğunun altını çizerken, 40 üniversitenin bulunduğu şehrin çok sayıda genç yeteneği barındırdığına dikkat çekti. Tosun, SAP Innovation Center Türkiye’nin, Almanya’daki Hasso Plattner Enstitüsü ile birlikte geliştirilen “design thinking” (tasarım odaklı düşünce) yaklaşımını uygulayacağını belirtti.