TURKCELL GLOBAL BİLGİ SAP UPGRADE PROJESİ TAMAMLANDI

İstanbulTürkiye’nin lider müşteri ilişkileri yönetim merkezi Turkcell Global Bilgi’de yürütülen SAP sürüm yükseltme projesi 2013 Q1’de Detaysoft’un danışmanlığında başarıyla tamamlandı.

Bir Turkcell Grup şirketi olan Turkcell Global Bilgi, çağrı merkezi sektörüne 1999 yılında girdi. Türkiye’nin lider müşteri ilişkileri yönetim merkezi olarak önde gelen firmalara hizmet sunan Turkcell Global Bilgi, Türkiye’de 16, Ukrayna’da 4 ve Belarus’ta 1 olmak üzere toplam 21 lokasyonda, 10 bin çalışanı ve 7.500 masa kapasitesiyle hizmet veriyor. Bugün sektörde Türkiye’nin ve Avrupa’nın en gelişmiş teknolojik sistemine sahip Turkcell Global Bilgi, Türkiye’nin en büyük 500 şirketi arasında yer alıyor. Turkcell Global Bilgi, Bilişim 500 Araştırması’na göre çağrı merkezi sektörü dış kaynak hizmetlerinde 2011 gelirlerine göre en yüksek ciroya sahip firmadır.

Başarısını bugüne kadar aldığı 30’un üzerinde ulusal ve uluslararası ödülle kanıtlayan Turkcell Global Bilgi, 2012 yılında ContactCenterWorld.com tarafından düzenlenen “Top Ranking Performers” ödüllerinde “En İyi Dışkaynak İşortaklığı” kategorisinde dünya birincisi ve “En İyi Self Servis Teknoloji Uygulaması” kategorisinde ise dünya ikicisi oldu. Her yıl dünyada ilk üçe girmeyi başaran Turkcell Global Bilgi, geçen yıl ContactCenterWorld’un “2011 Top Ranking Performers” ödüllerinde ise “Dünyanın En İyi Çağrı Merkezi” seçilmişti.

Turkcell Global Bilgi’de SAP R3 Malzeme Yönetimi (MM), Finans Modülü (FI), Maliyet Muhasebesi (CO- Controlling), İnsan Kaynakları (HR) modülleri kullanmaktadır. Gerçekleştirilen ‘‘Versiyon Yükseltme (Upgrade) Projesi’’ kapsamında iki ürünün sürümleri yenilendi. Proje kapsamında SAP ERP R3 4.7 Enterprise versiyonundan ECC 6.0 EHP6 geçiş Veri Ambarı (Business Warehouse) tarafında ise BW 3.5’dan BW 7.3 yükseltme yapıldı. Her iki sistemde en güncel servis paketlerinin kurulumu sağlandı. Sonrasında da Unicode geçişi ile proje tamamlandı.

SAP R3 HR modülü, çalışan sayısının yüksek olan şirketimizde özellikle İnsan Kaynakları operasyonları süreçlerinde önemli rol oynamaktadır. Yeni açılan bir lokasyonun tanımlanması ve toplu işe alım süreçlerinin kesintiye uğramadan yönetilmesi 7/24 üretim yapılması nedeni ile son derece kritik. Yine aynı şekilde çalışan sayısının yüksek olması seyahat, avans, masraf gibi personel giderlerinin hatasız ve kesintisiz yönetilmesi gerekliliğini ortaya çıkartmaktadır. Yılda ortalama 18.000 adet form açma/onaylama işlemi gerçekleşmektedir.

Sürüm yükseltme çalışması Turkcell Global Bilgi – Bilgi Teknolojileri Kurumsal Çözümler ve İş Zekası ekibi tarafından proje önerisi olarak 2012 Eylül ayında başlatıldı. Proje yöneticimiz, ürün yönetimi ekiplerimiz, test uzmanları, SAP Danışmanları & geliştirme kaynakları, veri tabanı yöneticilerimiz, sistem yöneticilerinin ve ilgili iş birimlerinden uzman ekiplerin içinde yer aldığı kapsamlı proje grubu oluşturuldu.

Temel olarak proje kapsamında canlı sistem upgrade’i öncesi tüm test çalışmalarının test sisteminde gerçekleştirilmesi planlandı. Test sisteminde gerçekleştirilecek olan birim ve kullanıcı testleri esnasında karşılaşılan hatalar giderilerek taleplerle (request) canlı geçişi için hazır hale getirilir. Canlı sistemi upgrade’i gerçekleştirildikten sonra test sisteminden tüm yeni talepler canlı sisteme taşındı. Akabinde sırayla geliştirme sistemleri yeni sürüme yükseltildi.

Canlı sistem sürüm yükseltimi öncesi tüm test çalışmaları HR ve BW test sistemlerinde gerçekleştirildi. Birim ve kullanıcı testleri esnasında sürüm yükseltilmesinden kaynaklı meydana gelen farklılıklar incelendi, gerekli önlemler alındı ve sorunsuz bir canlı geçişi sağlandı. Donanım değişikleri, veri tabanı versiyon yükseltilmesi, Unicode geçişleri gerçekleştirildi. Bunların yansıra sunucuların 64 bit geçişlerinin de dahil olduğu kapsamlı bir versiyon yükseltme projesi başarıyla hayata geçirildi. Proje öncesinde fiziksel ve ayrı sunucular üzerinde çalışan SAP sistemleri, Hyper-V cluster’lar üzerinde sanallaştırıldı. Böylece tüm SAP sistemleri için yüksek erişilebilir, kolay genişleyebilir ve yönetilebilir bir alt yapı çok daha uygun maliyetlerle sağlanmış oldu.

Versiyon yükseltilmesi ile alt yapısı tamamen yenilenen SAP ve BW sistemlerimiz şirketimizin ihtiyaçlarına daha uygun hale getirilmiştir. Bu şekilde yeni sürüm ile regülasyon kriterlerine uyum ve yenilikçi projelerimizin önü açılmıştır. Yeni sürüm sonrası E-fatura ve Finansal Planlama projelerimiz hızlıca planlanarak 2013 yılında hataya geçilmesi projelendirilmiştir. Sürekli yenilenen teknolojik altyapısı ile Turkcell Global Bilgi lider müşteri ilişkileri yönetim merkezi konumunu koruyarak, müşteri memnuniyetini arttırmaya devam edecektir.