KOBİ’LER İÇİN YENİLİKÇİ ÇÖZÜMLER SAP EMEA KOBİ ZİRVESİ’NDE ELE ALINDI

İstanbul– SAP EMEA KOBİ Zirvesi 19 Eylül’de Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinden ve Türkiye’den 40’a yakın gazeteci ve analistin katılımıyla İstanbul’da gerçekleştirildi. Zirve’de SAP’nin KOBİ stratejilerinin yanı sıra iş ortaklarıyla beraber KOBİ’lerin ve bireylerin gelişimine katkı sağlamak için yaptığı çalışmalar paylaşıldı, gençlere ve girişimcilere destek verdiği global projelere yer verildi.

SAP Türkiye Genel Müdürü Zeynep Keskin, etkinliğin açılış konuşmasında, KOBİ’lerin ülkelerin ekonomik ve sosyal kalkınmasında önemli bir işleve sahip olduğunu belirtti. SAP EMEA Ekosistem ve Kanallardan Sorumlu Başkan Vekili Luis Murguia da KOBİ’lerin büyüyen bölge ekonomisinin lokomotifi olduğunu vurguladı. Murguia, KOBİ’lerin yenilikleri her zamankinden daha hızlı benimseyerek doğru teknolojiyi kullanmaları halinde pazarda büyük oyuncularla rekabet edebileceklerini ifade etti.

Zirve’de KOBİ’lerin gelişmesi ve ekonomik alanda büyümeleri için örnek oluşturacak başarı hikayeleri ve mobilite, bulut bilişim alanlarındaki son gelişmelere dair teknoloji sunumları gerçekleştirildi. Ayrıca SAP’nin Avrupa’da yürüttüğü ve binlerce genç girişimcinin sertifika almasını amaçlayan online eğitim projesi Academy Cube tanıtıldı. Bu projeye katılan gençler, Academy Cube ortaklarında iş sahibi olma imkanı da buluyor.

Yenilikçi çözümlerle KOBİ’lerin nasıl daha etkili olabileceklerini ele alan Zirve’de, EMEA bölgesi ülkelerinde yapılan bir araştırmanın sonuçları da paylaşıldı. Bu araştırmaya göre:
  • KOBİ’lerin yüzde 66,5’i yakın zamanda transformasyon gerçekleştirmiş, gerçekleştiriyor ya da yakın zamanda gerçekleştirecek.
  • Hali hazırda KOBİ’lerin yüzde 48’i iş yönetimi yazılımı kullanıyor. 3 yıl içinde iş yönetimi yazılımı kullanan şirket oranının yüzde 57,2’ye çıkacağı öngörülüyor.
  • Hali hazırda EMEA bölgesindeki KOBİ’lerin iş yönetimi yazılımı kullanma oranı yüzde 48 iken, Türkiye’de bu oran yüzde 30.
  • Yükselen teknolojiler arasında yer alan Bulut Bilişim’e yatırım yapan KOBİ’lerin oranı bugün yüzde 35,2. KOBİ’ler 3 yıl içerisinde Bulut Bilişimin yükselişini öngörüyor ve yüzde 47,5’i 3 yıl içinde bulut bilişim alanında yatırım yapacağını belirtiyor.
  • Sosyal medya, 3 yıl içerisinde yüzde 52 paya sahip olarak Türk KOBİ’leri arasında yatırımın en büyük odak noktası olacak.