SAP, DOW JONES KÜRESEL SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK SIRALAMASINDA LİDER

İstanbulSAP, Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde (DJSI) üst üste yedinci kez En Sürdürülebilir Yazılım ve Hizmet Şirketi seçildi. SAP’nin elde ettiği liderlik, dünya genelindeki faaliyetlerine sürdürülebilirliği entegre etme açısından örnek bir şirket olduğunu gösteriyor. SAP 2007 yılından bu yana karbon emisyonlarını da sürekli olarak azaltma yönünde çalışmalar yürütüyor.

DJSI Sektör Lideri Raporu’nda, SAP hakkında şunlar ifade ediliyor: “2012 yılında SAP, Faaliyet Raporu’ndaki mali bilgiler ile sürdürülebilirlik raporlama prosedürlerini bir araya getirerek ilk Entegre Raporu’nu yayımladı. Bu girişim, SAP’nin sürdürülebilirliği şirket stratejisine ve iş modeline entegre etme konusundaki kararlılığını gösteriyor.” SAP ayrıca, “toplamda 220 milyon avro maliyet tasarrufu sağlayan şirket içi verimlilik önlemleri”, çalışan memnuniyetine yönelik programları ve kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetleriyle de övgü aldı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan SAP Sürdürülebilirlik Başkanı Peter Graf şunları söyledi: “SAP olarak müşterilerimiz için ürettiğimiz çözümler ve şirket içi operasyonlarımızla dünyanın daha sağlıklı olmasına katkıda bulunma vizyonumuzu hayata geçiriyoruz. Toplumdan aldığımızı yine topluma veriyoruz. SAP’nin dünya genelinde sürdürülebilirlik lideri seçilmesi de bu hedefimize ulaşmadaki başarımızın bir kanıtı.”

Çevre üzerindeki etkilerin açıklanması konusunda lider bir sivil toplum kuruluşu olan CDP (Carbon Disclosure Project) de CDP Global 500 İklim Değişikliği Raporu 2013’te SAP’nin iklim değişikliğiyle ilgili verileri ve faaliyetleri açıklama ve iklim değişikliğinin risklerini azaltma yönündeki faaliyetlerine yer verdi. SAP, CDP Global 500 İklim Üzerindeki Etkileri Açıklama Endeksi’ne ilk kez, Performans Liderliği Endeksi’ne ise ikinci kez girdi.

Sürdürülebilirlik odaklı çalışmaları pek çok kuruluş tarafından ödüllendirilen SAP ayrıca Alman Sürdürülebilirlik Ödülleri’ne de “Gelecek İçin En Sürdürülebilir Strateji” kategorisinde aday gösterildi. Bu ödüllerde adaylar Alman Federal Hükümeti, Ulusal Sürdürülebilir Kalkınma Konseyi ve UNESCO ile UNICEF de dahil olmak üzere pek çok kuruluş tarafından seçiliyor. Sonuçlar ise 22 Kasım 2013’te açıklanacak.