SAYA GRUP-PHARMACTIVE, İLAÇ ÜRETİM VE SATIŞA SAP İLE HAZIRLANDI

İstanbulSaya Grup tarafından 2010 yılında kurulan Pharmactive İlaç, Mayıs 2013’ten bu yana SAP çözümlerinden yararlanıyor. Pharmactive, birlikte birçok proje gerçekleştirdiği Çözümevi danışmanlığında SAP ERP sistemlerini sektörün ihtiyaçlarına uygun hale getirdi.

Saya Grup, ilaç sektöründe elde ettiği tecrübe ve birikimlerini değerlendirmek amacıyla Kasım 2010 tarihinde, ”Sağlığınız için Aktif” sloganı ve “Ne mutlu bir derde derman olana” anlayışı içerisinde Pharmactive İlaç firmasını kurdu. Pharmactive, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde 108.000m²’lik arsa satın alarak Türkiye’nin en büyük ve modern ilaç fabrikalarından biri olan, ileri teknoloji ile üretim gerçekleştirebilen tesisini Haziran 2013 tarihinde tamamladı.

Pharmactive, ilaç sektöründeki yeni trendleri dikkate alarak verimlilik odaklı üretim yapmayı; resmi otoritelerin, doktorların, eczacıların ve dağıtım kanallarının desteğini alarak 5 yıl içerisinde en büyük 5 jenerik ilaç firmasından biri olmayı; ilk etapta Non-Betalaktam, Katı, Sıvı ve Yarı Katı Formların tümü ve inhaler üretimiyle 1000 kişi, ikinci etapta ise Onkoloji, Biyoteknoloji, Hormon, Penem, OTC, Kozmetik ve Serum ürünleri üretimiyle toplamda 2000 kişiyi aşan istihdam oluşturmayı hedefliyor.

Teknoloji yatırımlarına son derece önem veren Pharmactive bu sayede süreçlerinin en doğru ve etkin şekilde yürütülebilmesini sağladı. Pharmactive İlaç, Mayıs 2013 tarihinden bu yana SAP projelerinde destek almaya başladığı ve birlikte birçok proje gerçekleştirdiği Çözümevi Danışmanlık işbirliği ile ERP sistemlerini sektörün ihtiyaçlarına uygun hale getirdi.

ITS Entegrasyonu
Haziran 2013’te başlayan ITS Entegrasyon projesi, proje planına uygun olarak Ağustos 2013’te sorunsuz bir şekilde devreye alındı. Çift yönlü entegrasyonun sağlandığı projede, teknik işlemlerin tamamlanmasının ardından validasyon testleri gerçekleştirildi, ilgili dokümanlar hazırlandı ve canlı kullanıma geçiş 19 Ağustos 2013 tarihinde başarıyla gerçekleştirildi.

Projenin başarısında, Çözümevi’nin ilaç sektöründe deneyimli danışmanlarının beklentileri doğru algılayıp yönlendirici olmalarının yanı sıra Saya Grup-Pharmactive proje ekibinin özverili çalışmaları da etkili oldu.

El Terminali ve Barkod Uygulamaları
Bu kısa süreçte yalnızca ITS entegrasyonuna değil, pek çok projeye de birlikte imza atan Çözümevi ve Pharmactive ekibi El Terminali ve Barkod Uygulamalarını da gözden geçirerek satış ve depo süreçlerinin hem basit hem de güvenilir bir biçimde çalışmasını sağladı. SAP yazılımına entegre edilen bu uygulamalar ile süreçlerin yönetiminin daha kolay ve hızlı bir biçimde yapılması hedeflendi.

Tedarikçi Takip
Pharmactive bünyesinde yürütülen satın alma süreçleri gözden geçirildi, birçok noktada iyileştirmeler yapılarak Üretici Parça Takibi süreçleri SAP platformuna taşındı. Ayrıca Tedarikçi Değerlendirme süreçleri de ERP sistemine taşınarak etkin bir tedarikçi yönetim sistemi kuruldu.

Üretim ve Satış Süreçlerinde İyileştirmeler
Üretim süreçleri yeniden gözden geçirildi; potens hesaplama algoritmaları, hazır edim süreçleri ve sevkiyat toplama listeleri de devreye alınarak üretim ve satış süreçlerinin etkinliği artırıldı.