SAP, ÇİFT HANELİ BÜYÜMESİNİ HIZ KESMEDEN SÜRDÜRÜYOR

İstanbulSAP AG, mali yılın 30 Eylül 2013 tarihinde sona eren üçüncü çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Bulut ve bellek içi platformlara geçişte liderliği koruyan SAP, çift haneli güçlü büyümesini sürdürüyor.

SAP’nin IFRS (International Financial Reporting Standards – Uluslararası Finansal Raporlama Standartları) dışı yazılım ve bulut abonelik gelirleri 1,2 milyar avroyu bulurken, IFRS dışı faaliyet kârı ise sabit kurlarda yüzde 15’lik bir artışla 1,3 milyar avro olarak açıklandı. Efektif kurlarda ise bu artış yüzde 5 oldu.

2013 yılı üçüncü çeyrek verilerine göre SAP, IFRS dışı yazılım ve bulut abonelik gelirlerini geçen yıla göre sabit kurda yüzde 13 artırdı (efektif kura göre yüzde 6 büyüme ile 1,17 milyar avro). Şirket, IFRS dışı yazılım ve yazılımla ilgili hizmet gelirlerinde de iki haneli büyüme hızını sürdürerek 3,36 milyar avroya çıkardı ve sabit kurda yüzde 12 büyüdü (efektif kurda yüzde 5). Bulut çözümleri abonelik ve destek gelirlerinde geçen yıla göre üç haneli büyüme yakalayan SAP, yıllık bulut çözümleri gelirini 1 milyar avroya yükseltti. Yaklaşık 33 milyon kullanıcısıyla SAP, bulut pazarında en fazla üye tabanına sahip şirket konumunda bulunuyor.

Gerçek zamanlı iş uygulamaları platformu HANA da SAP’nin kaydettiği büyümede etkili olmaya devam ediyor. SAP, 2100’ün üzerinde HANA müşterisiyle, yazılım gelirini geçen yıla göre sabit kurda yüzde 90 artırdı (efektif kurda yüzde 79 büyüme ile 149 milyon avro). SAP HANA ile çalışan SAP Business Suite, yüksek performanslı uygulamalar için sınıfının en iyi platformu olarak dikkat çekiyor ve 450’den fazla müşteriye hizmet veriyor. Müşteriler SAP HANA Enterprise Cloud’a da büyük ilgi gösteriyor.

Ariba sayesinde oluşturulan sinerji ile uygulamalardan elde edilen gelir büyüyerek iki haneli rakamlara ulaşıyor. Ariba’nın satın alımını takip eden 12 ayda Ariba ağı harcama hacmi yaklaşık 500 milyar ABD dolarıydı. Bugün Ariba, birbirine bağlı 1,2 milyon firma ile dünyanın en geniş web tabanlı iş ve ticaret topluluğu haline geldi.

Yıl bazında değerlendirildiğinde SAP, IFRS dışı yazılım ve yazılımla ilgili hizmet gelirlerini en az yüzde 10 artırarak çift haneli büyüyen bir şirket olmaya devam ediyor. Şirket, 2013 yılı için IFRS dışı bulut aboneliği ve destek gelirlerini 750 milyon avro dolaylarında belirlerken, 2012’de 392 milyon avro olarak kaydedilen SAP HANA yazılım gelirlerinin 650-700 milyon avro arasında gerçekleşmesini hedefliyor.

SAP Eş-CEO’ları Bill McDermott ve Jim Hagemann Snabe konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu: “SAP bulut bilişim ve bellek içi platformlara geçişte liderliğini sürdürüyor. Pazarın en nitelikli bellek içi veritabanı olan SAP HANA ise, ürünü pazara sunarken belirttiğimiz 1 milyar kullanıcıya ulaşma hedefine emin adımlarla ilerliyor. Müşterilerimizin SAP Business Suite on HANA’yı hızlı benimsemesi, geleceğin yenilikçi iş modellerine öncülük ettiğimizin sağlam bir göstergesi. Bugün, 1 milyar avroya ulaşan yıllık bulut gelirimizle dünyanın en büyük ikinci bulut şirketi konumundayız. Pazar payımızı hızla artırarak tüm pazarlarda rakiplerimizden belirgin bir farkla büyümemizi sürdüreceğiz.”

SAP’nin 2013 yıl sonu hedefleri ise şöyle:
  • IFRS dışı yazılım ve yazılımla ilişkili hizmet gelirlerinde sabit kura göre en az yüzde 10 artış (2012: 13,25 milyar avro)
  • Sabit kura göre yaklaşık 750 milyon avro IFRS dışı bulut üyeliği ve destek geliri (2012: 343 milyon avro)
  • 650-700 milyon avro aralığında SAP Hana yazılım geliri (2012: 392 milyon avro)
  • Sabit kura göre 5,85-5,95 milyar avro aralığında IFRS dışı operasyon kârı (2012: 5,21 milyar avro)
  • Yüzde 24-25 dolaylarında IFRS efektif vergi oranı (2012: yüzde 26,2) ve yüzde 25,5-26,5 dolaylarında IFRS dışı efektif vergi oranı (2012: yüzde 27,5)