2013 WTA ŞAMPİYONASI’NA, SAP’NİN YENİ İNTERAKTİF PANOSU DAMGA VURDU

IstanbulSAP AG, spor ve eğlence sektörüne yönelik çözümlerine bir yenisini ekledi. Kadınlar Tenis Federasyonu (Women’s Tennis Association – WTA) ile küresel çapta işbirliği yapan SAP, tenisçilerin turnuva süresince sergiledikleri performansın izlenebildiği yeni interaktif panoyu, 22-27 Ekim tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen 2013 TEB BNP Paribas WTA Şampiyonası’nda hayata geçirdi. SAP’nin resmi sponsor olduğu etkinlikte, SAP HANA platformu üzerinden hem sporculara ve antrenörlere hem de izleyicilere ve medyaya interaktif analizler sunuldu.

Dünya sıralamasında teklerde ilk 8 sırada, çiftlerde de ilk 4’te yer alan bayan tenisçilerin katıldığı WTA Şampiyonası için SAP, medyanın tenisçilerin performanslarını sürekli takip edebileceği özel bir interaktif pano hazırladı. Bu pano, WTA’nın sağladığı anlık verilerin yanı sıra sporcuların önceki performanslarıyla ilgili bilgileri de detaylı olarak sunuyor.

Aynı zamanda antrenörler de SAP uygulamaları sayesinde maç sonrasında her bir puan için detaylı analiz alabiliyor ve böylece sporcularının bir sonraki maçları için daha iyi hazırlık yapabiliyor. Bu sistemle, rakip sporcuların performansları da izlenebiliyor. WTA’da dünya dördüncüsü olan Agnieszka Radwanska’nın antrenörü Tomek Wiktorowsk, SAP’nin sunduğu bu interaktif panoyu şöyle değerlendiriyor: “Hem sporcumun hem de rakibinin oyununu daha iyi analiz etme imkanı, kazanmak ile kaybetmek arasındaki farkı yaratabiliyor. SAP’nin kişiselleştirilmiş verileri, antrenörlerin çalışmasını kolaylaştırıyor. Artık oyuncularımıza daha stratejik tavsiyelerde bulunup maçlara daha iyi hazırlanmalarını sağlayabiliyoruz.”

SAP HANA üzerinden sunulan bu yenilikler sporseverlerin maç keyfini de artırıyor. İstanbul’daki WTA Şampiyonası boyunca izleyiciler, Sinan Erdem Spor Salonu’ndaki dev ekranda, favori tenisçileriyle ilgili istatistikleri görme şansını yakaladılar.

SAP AG Global Stratejik Girişimler Kıdemli Başkan Yardımcısı Steve Peck, SAP ile WTA arasındaki işbirliğini şöyle açıklıyor: “Tenis severler, medya, sporcular ve antrenörler için tenis deneyimini bir adım ileriye taşımak üzere WTA ile yaptığımız işbirliğinden büyük heyecan duyuyoruz. İstanbul’daki 2013 TEB BNP Paribas WTA Şampiyona için geliştirdiğimiz yenilikçi çözümler, 2014 ve sonrasında tenis dünyası için planladığımız inovasyonların ilk adımını oluşturuyor.”