SAP TÜRKİYE GÖNÜLLÜLERİ İLE TOHUM OTİZM VAKFI, OTİZME DİKKAT ÇEKMEK İÇİN EL ELE

İstanbul“Daha iyi bir dünya için topluma ve sosyal yaşama destek” ilkesiyle kurumsal sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştiren SAP Türkiye, otizm ile ilgili bilinç düzeyini yükseltmek amacıyla Tohum Otizm Vakfı (TOV) ile önemli bir işbirliğine imza attı. SAP bu projeyle, toplumda oldukça eksik ve yanlış bilinen otizm hakkında farkındalık yaratmayı ve yapılacak bağışla otizmli çocukların eğitimine destek olmayı amaçlıyor. SAP, global olarak da Danimarka firması Specialisterne ile birlikte otizmli bireylerin iş dünyasında yer alabilmesi için “Autism at Work” projesini yürütüyor.

SAP Türkiye çalışanlarının gönüllü olarak katıldığı proje kapsamında İstanbul Şişli’de bulunan Tohum Otizm Vakfı Özel Eğitim Okulu’na bir ziyaret gerçekleştirildi. Vakıf eğitmenlerinden otizm hakkında bilgi alan SAP Türkiye çalışanları, burs havuzuna bağışta bulunarak otizmli bir çocuğun bir yıllık eğitim masrafını üstlendi. Etkinliğin ardından Tohum Otizm Vakfı Özel Eğitim Okulu öğrencileri, öğretmenleri ve SAP Türkiye çalışanları, hep birlikte İstanbul Modern Müzesi’ni ziyaret etti.

SAP Türkiye Genel Müdürü Zeynep Keskin, işbirliği hakkında şunları söyledi: “Kurumsal uygulama ve yazılım alanında dünya lideri olan SAP’nin küresel olarak gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk çalışmaları çerçevesinde her yıl binlerce SAP çalışanı çeşitli projelerde gönüllü olarak görev alıyor. SAP Türkiye olarak bu yılki Kurumsal Sosyal Sorumluluk girişimlerimiz kapsamında otizm ve yaygın gelişim bozukluğu olan çocukların erken tanısının koyulmasına ve özel eğitimle topluma kazandırılmasına öncülük eden Tohum Otizm Vakfı ile bir işbirliği gerçekleştirdik. Bu işbirliği çerçevesinde hem toplumda oldukça eksik ve yanlış bilinen otizmle ilgili olarak çalışanlarımızı bilgilendirdik hem de Tohum Otizm Vakfı Özel Eğitim Okulu’nu ziyaret ederek otizmli çocuklarımızla tanışma fırsatı bulduk. Tamamen gönüllük esasına dayanan bu projede, SAP Türkiye çalışanları olarak Tohum Otizm Vakfı okulunda eğitim alan çocuklarla birlikte vakit geçirmekten ve eğitimlerine destek olmaktan büyük bir mutluluk duyduk. SAP’nin küresel çapta eğitim, çevre, girişimcilik gibi alanlarda gerçekleştirdiği kurumsal sosyal sorumluluk girişimleri çerçevesinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

SAP çalışanları, 2013 yılı boyunca çevre, eğitim, girişimcilik gibi alanlarda dünyanın farklı bölgelerinde çok sayıda projeye imza attılar. SAP Türkiye çalışanları da bu kapsamda şirket içinde kitap ve kırtasiye malzemesi topladıkları “Okula Hazırlık” projesi ve Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinde bulunan Gürkuyu Köyü öğrencilerinin daha rahat şartlarda eğitim alabilmeleri için düzenledikleri yardım kampanyası ile ihtiyaç sahibi öğrencilerin geleceğe daha iyi hazırlanabilmelerine destek verdi. Eylül 2013’te 4000 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen SAP Forum’da da Koruncuk Vakfı işbirliğiyle faaliyet gösteren SAP Store standındaki şık ve kullanışlı ürünlerden satın alan katılımcılar, korunmaya muhtaç çocukların geleceğine katkıda bulundu.