SAP STARTUP FOCUS PROGRAM İLE TÜRK GİRİŞİMCİLER KÜRESEL PAZARA AÇILACAK

İstanbulSAP, sadece yeni teknolojiler üretmekle kalmayıp gençlere ve girişimcilere yeni uygulamalar geliştirmenin kapılarını da açıyor. Bunun son örneklerinden biri olarak SAP’nin Özyeğin Üniversitesi Girişim Fabrikası işbirliğiyle başlattığı Startup Focus Program (Teknogirişimcilik Hızlandırma Programı), Türkiye’de büyük veri alanında çalışan girişimcileri küresel pazara taşımayı hedefliyor. Büyük veri alanında yenilikçi fikirlere sahip gençlere, çözüm geliştiren girişimcilere ve teknoloji şirketlerine açık bir yarışma olarak kurgulanan programa başvurular 17 Şubat 2014 tarihine kadar devam edecek.

SAP Startup Focus Program Türkiye’ye başvuranlar arasından 12 proje seçilecek ve bu katılımcılar 3 Mart 2014’te Girişim Fabrikası’nda, SAP’nin uzmanlığıyla düzenlenen beş haftalık hızlandırma programına başlayacak. Bu süreçte teknik eğitimlerin yanında atölye çalışmaları ve alanında önde gelen isimlerin mentorluk programları da yer alacak.

Beş haftanın sonunda katılımcılar, edindikleri bilgi ve yönlendirmelerle geliştirdikleri ürünlerini SAP Türkiye ve Girişim Fabrikası Değerlendirme Kurulu’na sunacaklar. Ön eleme niteliği taşıyan bu aşamayı geçen projeler programa devam edecek. 22 Mayıs 2013 tarihinde özel bir etkinlik olan ‘Demo Day‘ düzenlenerek katılımcıların çalışmaları davetli yatırımcılarla paylaşılacak.

Program, üniversite öğrencilerinin yanı sıra girişimciler ve yazılım geliştiren KOBİ’lerin faydalanabileceği eğitimleri de içeriyor. Bu eğitimler, büyük veriyi gerçek zamanlı olarak tek bir bellek-içi platformda analiz edebilen uygulama geliştirme platformu SAP HANA üzerinden büyük veri yönetiminde farkındalık yaratmayı hedefliyor.

Amerika’da 2012’de başlatılan SAP Startup Focus Program, dünya genelinde 1.000’den fazla yeni büyük veri uygulamasının geliştirilmesini sağladı. Programın temel hedefi, inovasyonu teşvik etmek ve programda seçilen şirketlerin çözümlerini SAP HANA’ya taşıyarak global piyasada yer almalarına destek olmak.

SAP Türkiye Genel Müdürü Zeynep Keskin, işbirliğiyle ilgili şunları ifade ediyor: “Hızla gelişen ve dönüşen iş dünyasında teknolojinin önemi her geçen gün artıyor. Kurumsal uygulama pazarındaki 41 yıllık tecrübemize dayanarak dünyada her gün yeni uygulamalar geliştirilmesini destekliyor ve Türkiye’de de girişimcilik ekosistemiyle bu projeyi başlatıyoruz. SAP Startup Focus Program’a katılanların elde edeceği en büyük fayda, SAP’nin global müşteri ağı ve büyük veri alandaki uzmanlığı ile yeni pazarlara açılmak olacak.”

SAP Türkiye İnovasyon Takım Lideri Cenk Sezgin ise program hakkında şunları belirtiyor: “Gelecek, her zaman geçmişin üzerine kurulmak zorunda değil; gelecek bazen de bir şeyi yeniden tasarlamak demek. Biz de bu sebeple, birlikte geleceği tasarlamak için platformumuzu Türkiye’deki girişimcilerin hayal gücüne ve yeteneğine sunuyoruz.”

Girişim Fabrikası Kurucu Direktörü İhsan Elgin de SAP işbirliği ile ilgili görüşlerini şöyle açıklıyor: “3 yıldır girişimcilerle kurucu ortak olarak çalışan ve bugüne kadar 18 girişimci mezun veren Türkiye’nin ilk hızlandırma programı Girişim Fabrikası, 2014 yılında uluslararası açılımları ve özel konseptli programları ile büyümeye devam ediyor. Girişimci adaylarına daha doğru ve yoğun destek verebilmek için dikeyleşme stratejisine odaklanan Girişim Fabrikası olarak ilk konu için dünyanın da sıcak gündeminde olan büyük veriyi seçtik. Türkiye’de büyük veri ile uğraşan birçok KOBİ’nin daha da etkinleşmesi ve verimli hale gelmesi için büyük verinin önemli olduğuna inanıyoruz. Dünyanın lider markası SAP’nin uzmanlığını ve imkanlarını genç girişimcilere ulaştırmak bizim için önemli ve motive edicidir.”