EHP’LER İLE GELEN YENİ TEKNOLOJİLER: CRYSTAL REPORTS EKLENTİSİ VE NAKISA EMBEDDED ORGCHART VISUALIZATION

İstanbul– Kısaca EhP olarak tanımlanan Geliştirme Paketleri (Enhancement Package), SAP NetWeaver sistemlerine yüklenen yeni versiyon paketleri olarak tanımlanabilir. SAP, ECC 6.00 sürümü itibariyle yazılımında yeni versiyonlar ile gelecek fonksiyonaliteleri ayrı ayrı aktive edilebilecek şekilde bir güncelleme stratejisi oluşturdu ve her bir yeni versiyonu EhP paketleri olarak yayınladı. Bu yeni stratejide amaç, yeni versiyonlara eklenen tüm ek fonksiyonalitelerin aynı anda aktif olmamasıydı. Böylece güncellemeler sonrasında test süreleri oldukça kısaldı ve SAP müşterileri, sadece ihtiyaçları olan yeni fonksiyonaliteleri aktive ederek devreye aldılar.

Bu ay sizlerle ECC 6.00 versiyonunda olmayan, ancak yüklenen EhP’ler ile gelen iki yeni teknolojiden bahsetmek istiyorum. Bu teknolojilerden ilki, kusursuz görüntü kalitesinde raporlar almayı sağlayan Crystal Reports eklentisi.

Crystal Reports eklentisi EhP 3 ile devreye alınabilen bir teknoloji. Bu teknoloji bugün SAP GUI aracılığıyla aldığınız tüm ALV raporlara yeni bir görünüm özelliği kazandırıyor. Bu özellik sayesinde ALV olarak görüntülediğiniz bir raporu anında Crystal Reports formatında görüntüleyebiliyor ve dilerseniz bilgisayarınıza PDF formatında çıkartabiliyorsunuz. Bu teknolojiyi kullanmaya başlamak için temelde iki adımı gerçekleştirmek gerekiyor. İlk adımda ‘Crystal Reports Add-On for Business Suite Applications’ isimli eklenti lokal bilgisayarınıza kurulmalı; program, service.sap.com içerisinde “downloads” bölümünden indirilebiliyor. (Eklentiyi kurmadan önce bilgisayarınızda mutlaka GUI’ın kurulu olması gerekiyor.) Sonrasında ise Basis uyarlamaları içerisinden ALV’ler için Crystal Reports kullanımını sağlayan uyarlama aktive edilmeli. Bu iki adımı tamamladıktan sonra ALV raporları çalıştırıp görünüm seçenekleri içerisinden Crystal Reports formatına geçiş yapabilirsiniz. Özellikle üst yöneticilere güzel bir dosya formatında raporlama yapmak isteyenler için önerebileceğimiz bir teknoloji bu.

Nakisa Embedded Org Chart ise EhP 5 ile gelen yeni bir teknoloji. Bu teknoloji sayesinde, MSS uygulamalarını kullanıyorsanız ekibinizi görüntüleyebildiğiniz yeni bir alternatif daha ana sayfanıza ekleniyor. Nakisa tarafından SAP ECC kullanıcıları için geliştirilen bu ek özellik sayesinde çalışanlarınızı bir organizasyon şeması şeklinde de görüntülemek mümkün oluyor. Yalnız bu teknolojiyi devreye almak için biraz daha fazla efor sarfetmek gerekli. Öncelikle gerekli olan eklentiyi İnsan Kaynakları (HR) sisteminize SAINT işlemi aracılığıyla yüklemeli, sonra da ilgili servis paketleri ile güncellemelisiniz. Devamında, işin uzmanı bir danışman tarafından yapılması gereken düzenlemeler de var. MSS altyapısını halihazırda kullanan firmalar için oldukça ilgi çekecek bir teknoloji olacağını düşünüyorum. Bu teknolojiye ait ekran görüntülerini merak ederseniz SCN’de http://scn.sap.com/community/erp/hcm/blog/2012/04/24/mss-embedded-org-chart-visualization-free-ehp5-with-mss-add-on linkine gidebilirsiniz. Bu linkte, temel fonksiyonlar ve görseller ekranlar üzerinde anlatılıyor.

Güncellemeler sonrasında o kadar fazla yeni fonksiyon geliyor ki zaman zaman bazıları dikkatlerden kaçabiliyor. Dolayısıyla yeni fonksiyonları devreye alırken bu teknolojileri de değerlendirmenizi mutlaka tavsiye ederim.

Konuyla ilgili sorularınız olursa LinkedIn’deki grubumuza katılarak merak ettiklerinizi bizlere iletebilir veya info@sugturk.org adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Saygılarımla,

Kerem Karabiber

SUGTURK – Genel Başkan

E-Posta: veya kerem.karabiber@sugturk.org