SAP “DOĞRU TAKTİK” İLE İŞ VE SPOR DÜNYASINDA DÖNÜŞÜM SAĞLIYOR

İstanbulSAP, gelenekselleştirdiği SAP İnovasyon Forum’u yedinci yılında İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirdi. “Doğru Taktik” başlığı altında teknolojideki son yeniliklerin tartışıldığı SAP İnovasyon Forum’da, tüm iş dünyasında teknoloji ve inovasyonla gelen dönüşümün yanı sıra spor ve eğlence alanında bilişim çözümlerinin sağladığı katma değer de tartışıldı. 2000’in üzerinde katılımcıyla düzenlenen etkinlikte büyük veriyi gerçek zamanlı, hızlı ve ölçeklenebilir analitiklerle bir araya getirme konusunda devrim yaratan bellek içi bulut platformu SAP HANA büyük ilgi gördü.

Türkiye’nin lider teknoloji şirketleri ile SAP iş ortaklarını bir araya getiren etkinlikte, Turkcell işbirliğiyle hayata geçirilen yeni nesil bulut tabanlı e-fatura çözümü tanıtılırken, yılın öne çıkan inovasyon projeleri de ödüllendirildi. Yılın Transformasyon Projesi dalında ETİ’nin iş analitiği çözümü; Yılın Mobil Projesi dalında Enerya’nın mobil veritabanı projesi; Yılın Dönüşüm Projesi olarak da Inteltek’in SAP BusinessObjects ve Sybase IQ destekli iş planlama ve konsolidasyon, kurumsal kaynak yönetimi, müşteri ilişkileri yönetimi ve mobil çözümleri ödüle layık bulundu. Yılın İş Zekası Projesi ödülü Anadolu Sigorta’ya sunulurken, Şişecam Yılın Strateji Projesi dalında ödüle kavuştu. Orhan Holding’e ise Yılın Vizyon Projesi dalında ödül verildi.

SAP Türkiye Genel Müdürü Zeynep Keskin, SAP İnovasyon Forum’da yaptığı açılış konuşmasında şunları söyledi: “Dönüşümü yakalayan ve stratejilerini doğru taktiklerle oluşturan firmaların sürdürülebilir büyüme, artan rekabetçilik ve kârlılık gibi fırsatları yakaladığına şahit oluyoruz. İnovasyonla girişimciliği buluşturarak, bugüne dek global arenada 1500 girişimciye destek verdik. Türkiye’deki büyümeye paralel olarak inovasyona katkımızı sürdürüyoruz. 2013 yılında duyurduğumuz, Teknopark İstanbul’da açılacak SAP İnovasyon Merkezi’nde 2015 sonuna kadar 300 çalışan, araştırmacı ve öğrenci istihdam etmeyi planlıyoruz. Kurumsal uygulamalar ve yazılım alanında dünya lideri SAP’nin 42 yıllık global deneyimiyle, Türkiye’deki kurumlar için inovasyon, verimlilik, rekabetçilik ve tasarruf artışı sağlayan bilgi teknolojileri geliştirmeyi sürdüreceğiz.”

SAP’nin inovasyon rotası
Teknoloji trendleri üzerinden SAP’nin inovasyon rotasını belirleyen SAP İnovasyon, Analitik, Sosyal Medya Elçisi Timo Elliott, etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada şu değerlendirmede bulundu: “Günümüzde büyük veri yönetiminde iş modelleri bellek içi platformlara taşınarak hız kazanıyor. Organizasyonlar artık sadece CIO ya da BT direktörleri değil, yönetim kademesinde CDO’lar da (Veriden Sorumlu Yöneticiler – Chief Data Officer) istihdam ediyor. Sürekli katlanarak çoğalan verinin en önemli değer olduğu bir çağa adım attık. Verinin saklandığı, işlendiği, analiz edildiği ve veri madenciliğinin kilit rol oynadığı bir ortamda yol alıyoruz. SAP olarak bu alandaki çözümlerimizle inovasyonu kurumsal müşterilerimizin hizmetine sunarken, onlar için mobiliteyi ve iş analitiğini rekabet avantajı sağlayan vazgeçilmez birer unsur olarak konumlandırıyoruz.”

SAP Büyük Veriden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Irfan Khan ise ana konuşmacı olduğu etkinlikte SAP’nin inovasyon vizyonunu şu sözlerle aktardı: “İnovatif servis ve hizmetler, kurumların kârlılıklarını artırmada en büyük etken. Büyük veri analizi, bulut bilişim ve mobilite gibi trendleri benimseyen kurumların, dönüşümlerini tamamlayarak birer inovasyon fabrikasına dönüştüğüne şahit oluyoruz. SAP Business Suite çözümlerimizle dünyanın ilk gerçek zamanlı bellek içi platformu SAP HANA üzerinde tüm sektörlere iş çözümleri sunuyoruz. SAP HANA, kurumun tüm kaynaklarını daha akıllı hale getiriyor. Tüm iş süreçleri SAP çözümlerinin sunduğu inovasyonla birbirine bağlanarak kurumun rekabetçiliğine katkıda bulunuyor ve verimlilik artışı sağlıyor. SAP olarak global iş ortaklarımızla birlikte müşterilerimize değer katacak yenilikler geliştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz.”

SAP’nin spora kazandırdıkları
SAP İnovasyon Forum’da ayrıca SAP’nin spor dünyasına getirdiği yenilikler ve izleyici deneyimine katkıları da masaya yatırıldı. Spor yorumcusu Murat Murathanoğlu’nun konuk olduğu gün ortası oturumunda, veri analizinin spora sağladığı katma değer, teknolojinin sağladığı imkanlar ile verilen doğru taktikler ve başarıya giden yol konuşuldu.

Spor ve eğlence sektörünü 25. stratejik sektör olarak belirleyen SAP, sporcuların ve takımların olduğu kadar izleyicilerin de spordan aldığı keyfi artıran analitik çözümleri sunumlarla tanıttı. Global çapta NBA, NFL, WTA gibi spor organizasyonları ve ligler için altyapı sağlayan SAP, ayrıca Türkiye’de Fenerbahçe’nin kurumsal kaynak planlama alanında iş ortaklığına imza attığını belirtti. Dünyada Bayern Münih, New York Jets, New York Giants, New York Yankees ve San Francisco 49ers gibi takımlar da SAP çözümleriyle yönetiliyor. NBA.com istatistik paneli, SAP HANA platformu üzerinden tüm basketbol severlere NBA’in resmi istatistik tarihini sunuyor.