SAP, BULUT ABONELİKLERİ VE DESTEK GELİRLERİNDE BÜYÜMESİNİ SÜRDÜRÜYOR

WalldorfSAP AG, 31 Mart 2014 tarihinde sona eren birinci çeyreğe ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Buluttaki hızlı büyümeyle başarısını kanıtlayan SAP, diğer tüm faaliyet alanlarında da gösterdiği sağlam performans ile 2014’ün ilk çeyreğinde gelirlerini artırdı. IFRS olmayan bulut abonelik ve destek geliri sabit kurlarda yüzde 38 artarken, efektif kurlarda ise bu artış yüzde 32 oldu. Bu gelirlerde yıldan yıla artış ise 31 Mart 2014 itibariyle sabit kurlarda yüzde 29 olarak gerçekleşti (454 milyon Euro). 2014’ün ilk çeyreğinde, SAP’nin IFRS olmayan faturalandırılmış bulut rakamları sabit kurlarda %36 artış göstererek, periyodik yıllık bulut geliri 1,1 milyar Euro’ya (1,5 milyar USD) ulaştı. Bulut abone sayısı da 36 milyonu aşarak pazardaki tüm bulut şirketlerini geride bıraktı.

Öte yandan, IFRS olmayan yazılım ve yazılımla ilgili hizmet gelirleri sabit kurlarda yüzde 9 artış gösterdi. Yoğun kur dalgalanmalarının etkisiyle efektif kurlarda ise büyüme yüzde 4 artarak, 3,06 milyar Euro oldu. IFRS olmayan faaliyet kârı da sabit kurlarda yüzde 7 arttı (yoğun kur dalgalanmalarının etkisiyle efektif kurlarda yüzde 2’lik artışla 919 milyon Euro). Bellek içi platform SAP HANA’nın yaygın olarak benimsenmesiyle, toplamda 3200’den fazla HANA müşterisi, 1000’e yaklaşan Business Suite on HANA müşterisi bulunuyor. Ayrıca 1200’den fazla startup’tan oluşan dinamik ekosistem de HANA Platformu üzerinde uygulama geliştiriyor.

SAP’nin Eş-CEO’ları Bill McDermott ve Jim Hagemann Snabe konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu: “Bulutta hızlı büyüme ve gerçek zamanlı iş platformu HANA altyapısı sayesinde en iyi bulut şirketi olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Tüm ana iş uygulamalarımızı bulut üzerinden sunuyor ve uçtan uca İK bulut çözümümüz ile pazara liderlik ediyoruz. Müşterilerimiz tüm çalışanlarını, ürün ve hizmetlerini SAP buluttaki en büyük iş ağı üzerinden yönetme imkanı bulabiliyor.”

SAP CFO’su Werner Brandt da, “IFRS olmayan yazılım ve yazılımla ilgili hizmet gelirlerinde sabit kurlarda elde ettiğimiz yüzde 9’luk artış bizi, yıllık büyüme öngörümüzün ötesine taşıyor,” dedi ve sözlerine şöyle devam etti: “Bulut operasyonumuzu hızlandırırken faaliyet kârımızı da arttırdık. Güçlü işletme nakit akışını teşvik eden IFRS olmayan sabit kur temelindeki faaliyet kârı yüzde 7 idi ve bu oran yüzde 9 ile 2,35 milyar dolara yükseldi. Sonuç olarak son iki senedeki büyük satın alımlarımız, nispeten kısa bir süre içerisinde bize olumlu bir net likidite olarak dönüş yaptı.”

Keskin: “Türkiye’de de büyüme sürüyor”
SAP Türkiye Genel Müdürü Zeynep Keskin, yılın birinci çeyreğinde şirketin Türkiye’deki performansına ilişkin şunları söyledi: “Tüm bölgelerde olduğu gibi Türkiye’de de hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyoruz. Dünyadaki mevcut ekonomik ortama ve güçlü kur dalgalanmalarına karşın, IFRS olmayan faaliyetlerimizde bulut alanında çift haneli büyümemizi sürdürdük. Geniş çözüm yelpazemiz ve sunduğumuz yenilikçi teknolojilerle her sektörden müşterilerimizin işlerine değer katmaya devam ediyoruz.”

2014 hedefleri

  • IFRS olmayan bulut aboneliği ve destek gelirleri: Sabit kura göre 950-1000 milyon Euro (2013: 737 milyon Euro)
  • IFRS olmayan yazılım ve yazılımla ilgili hizmet gelirleri: Sabit kura göre yüzde 6-8 oranında artış (2013: 14,03 milyar Euro)
  • IFRS olmayan faaliyet kârı: Sabit kura göre 5,8-6 milyar Euro (2013: 5.51 milyar Euro)