SAP’DEN OTİZMLİ BİREYLERİN İSTİHDAMI İÇİN KÜRESEL SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ

İstanbulSAP, bilişim teknolojilerindeki geliştirilebilir yetenekleri nedeniyle çok sayıda otizmli bireyi işe almak üzere yeni fırsat eşitliği projesini hayata geçirdiğini duyurdu. SAP, bu projesi ile global olarak mevcut 66 bin çalışanın en az %1’lik kısmının 2020’ye kadar otizmli çalışanlardan oluşmasını hedefliyor. Dünya nüfusunda otizmli birey oranının %1 olmasından yola çıkarak bu hedefi belirleyen SAP, halen dünya çapında birçok otizmli çalışanı istihdam ediyor.

2 Nisan’ın Dünya Otizm Farkındalık Günü olması ve tüm Nisan ayının Birleşmiş Milletler tarafından Otizm Farkındalık Ayı olarak kabul edilmesi vesilesiyle duyurulan proje, Danimarka merkezli insan kaynakları firması Specialisterne işbirliğiyle hayata geçirildi. Proje, otizmli bireylerin iş dünyasına daha çok katılım sağlamasını hedefliyor ve “Autism at Work” ( Çalışma Hayatında Otizm) başlığıyla anılıyor. Pilot programın uygulamaya girmesiyle SAP dünya çapında ABD, Kanada, Almanya, İrlanda ve Hindistan’daki SAP ofislerinde otizmli 30 çalışanı istihdam etti. 2020 yılına kadar en az 600 otizmlinin SAP bünyesinde çalışmasıyla %1’lik çalışan hedefine ulaşılması öngörülüyor.

SAP Türkiye’den otizm farkındalığına destek
SAP Türkiye de bu global girişim çerçevesinde geçtiğimiz yıl, otizm ile ilgili bilinç düzeyini yükseltmek amacıyla Tohum Otizm Vakfı ile işbirliğine imza attı. Bu işbirliği kapsamında düzenlenen etkinlikle otizmle ilgili farkındalık yaratıldı ve SAP bünyesinde toplanan bağışlarla otizmli çocukların eğitimine destek olundu. İstanbul’da Kasım 2013’te gerçekleştirilen projede, SAP Türkiye çalışanları gönüllü olarak Şişli’de bulunan Tohum Otizm Vakfı Özel Eğitim Okulu’nu ziyaret etti. Tohum Otizm Vakfı eğitmenlerinden otizm hakkında bilgi alan SAP Türkiye çalışanları, burs havuzuna bağışta bulunarak otizmli bir çocuğun eğitim masrafını üstlendi. Etkinliğin ardından Tohum Otizm Vakfı Özel Eğitim Okulu öğrencileri, öğretmenleri ve SAP Türkiye çalışanları, hep birlikte İstanbul Modern Müzesi’ni ziyaret etti.

SAP Türkiye Genel Müdürü Zeynep Keskin, konu hakkında şunları söyledi: “Kurumsal uygulama ve yazılım alanında dünya lideri olan SAP, tüm dünyada sosyal sorumluluk ve bireyler için fırsat eşitliği projeleriyle de öncü olmayı amaçlıyor. Dünya nüfusunun %1’ini oluşturan otizmli bireylerin özel yeteneklerinden faydalanmak adına, SAP olarak 2020 yılına kadar 66 bin kişilik global iş gücümüzün %1’ini otizmli bireylerin istihdamına adayacak projemizi hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. SAP Türkiye olarak biz de otizm ve yaygın gelişim bozukluğu olan çocukların erken tanısının koyulmasına ve özel eğitimle topluma kazandırılmasına öncülük eden Tohum Otizm Vakfı ile işbirliği yaptık. Kurumsal vatandaşlık sorumluluğumuzla otizmli bireylerin sosyal ve ekonomik hayata katılımına desteğimizi sürdürmeyi hedefliyoruz.”