WAVIN TR-PİLSA, WAVIN GRUP SAP ROLL-OUT PROJESİNİ REKOR SÜREDE BAŞARIYLA TAMAMLADI

İstanbulİstanbul, 28 Nisan 2014 – İnşaat, üstyapı ve altyapıya yönelik olarak geniş yelpazede kaliteli plastik boru ve ek parça sistem ve çözümleri sunan Wavin TR/Pilsa, bağlı bulunduğu Mexichem Grup ile ortak bir zemin oluşturmak üzere, BİMSA danışmanlığında SAP ERP çözümünü uygulamaya koydu. Böylece Wavin TR/Pilsa, yönetim ve raporlama konularında Grup ile standartlaşma sağladı ve kalitesi dünyaca tescil edilmiş SAP ERP çözümüyle katma değer yarattı.

1 Eylül 2013’te start verilen projede, Program Müdürü Wilbert Bax , Proje Müdürü Mark Sportel ve Proje Müdürü Olcay Saydanoğlu başta olmak üzere, Wavin’in merkez BT ekibinden 7, BİMSA’dan 7, Wavin TR/Pilsa’dan ise 32 kişi olmak üzere, toplam 46 kişilik bir ekiple çalışmalar başlatıldı. İhtiyaçların tanımlanmasının ardından planlama sürecine geçildi. Wavin Grup SAP (Roll-Out) projesi; Tasarım ve Kurulum, Test, Uygulamaya Geçiş olmak üzere üç faz halinde gerçekleştirildi.

Planlandığı şekilde, 1 Mart 2014’te, yani 6 ay gibi rekor sürede canlı kullanıma geçen proje kapsamında SAP ERP’nin şu modülleri başarıyla devreye alındı: BPC (Bütçe Planlama ve Konsolidasyon), SRM (Tedarikçi İlişkileri Yönetimi), WMS (Veri Ambarı Yönetimi Sistemi), SD (Satış ve Dağıtım), MM (Malzeme Yönetimi), PP (Üretim Planlama), TRM (Hazine ve Risk Yönetimi), CO (Maliyet Muhasebesi ve Kontrol), FI (Finans ve Muhasebe), BW (Veri Ambarı), SCM (Tedarik Zinciri Yönetimi), PI (Süreç Entegrasyonu) ve SM (Servis Yönetimi).

Projenin Wavin BT ekibi ve BİMSA danışmanlığında sorunsuz hayata geçirilmesi sayesinde, önceki yapıya kıyasla daha üst düzeyde sistem güvenliği elde edildi. SAP ERP çözümleriyle, Wavin TR/Pilsa bünyesindeki süreçler arasında güçlü bir entegrasyon ve departmanlar arasında etkili iletişim sağlandı. İletişimin güçlenmesinin doğal bir sonucu olarak da şirket içinde sinerji arttı.

Wavin TR/Pilsa’da gerçekleştirilen proje, sadece şirketin Türkiye’deki BT altyapısını değil, Grup genelindeki süreçleri de olumlu etkiledi. Aynı altyapı üzerinde koşan sistemlerle raporlamalarda standartlaşma elde edildi. Raporlama süreçlerinin bu şekilde optimize edilmesi, karar mekanizmalarının da daha etkin ve hızlı işlemesini sağladı.