SAP’NİN SPONSOR OLDUĞU ENTERPRIZE GİRİŞİMCİLİK YARIŞMASI’NDA EN YARATICI İŞ FİKİRLERİ ÖDÜLLENDİRİLDİ

İstanbulBoğaziçi Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Kulübü’nün organize ettiği, üniversiteli girişimcilerin iş fikirlerini hayata geçirebilmesi için fırsatlar sağlayan EnterPrize Girişimcilik Yarışması’nın final töreni gerçekleşti. Yarışma etapları boyunca çeşitli eğitimlerden ve mentorluk desteğinden yararlanan 10 finalist grup, 2 Mayıs tarihinde İstanbul Kongre Merkezi’nde sponsor şirketlerin, melek yatırımcıların ve jüri üyelerinin önünde final sunumlarını yaptı. Başta Hasan Aslanoba, Gökhan Gürcan ve Hanzade Doğan Boyner olmak üzere, iş dünyasının ve girişimcilik ekosisteminin pek çok değerli üyesinin katılımıyla gerçekleşen final sunumlarının ardından 75.000 TL’lik yatırım ödülü sahiplerini buldu.

SAP Türkiye, Denizbank, e-tohum ve FTNT ana sponsorluğunda, Boğaziçi Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Kulübü organizatörlüğünde gerçekleşen yarışmada, finalist 10 grup Girişim Fabrikası tarafından 6 haftalık bir eğitim programına alındı. Ayrıca finalistler Nevzat Aydın, Sina Afra, Fatih İşbecer, Alemşah Öztürk gibi girişimci mentorlarla 6 hafta boyunca çalışma imkanı buldu.

Başvuru yapan 451 iş fikri arasından birinci seçilen proje Crushmania oldu. Sosyal ağlarla oyunu buluşturan ve merak duygusunu harekete geçiren internet projesi, 35.000 TL yatırım ödülüne hak kazandı. Projenin amacı, sosyal ağ ve oyunlaştırma kavramlarını birleştirerek kullanıcılara sosyal ağı bir oyun olarak sunmak. İçerikteki yenilik ise kullanıcıların kişilere ve kavramlara olan ilgilerini, sosyal ağ üzerindeki davranışlarını modelleyerek hesaplamak ve bu sonuçları eğlenceli bir oyuna dönüştürmek. Crushmania’nın proje üyelerine ödüllerini Hıncal Uluç takdim etti. İkincilik ödülü olan 20.000 TL’yi Tek Eksende Çoklu Dezenfeksiyon projesi aldı. Bu proje, süt ineklerinin hastalıklara karşı korunması için 15 saniyelik pratik bir sistemi hayata geçirmeyi hedefledi. Üçüncülük ödülü olan 12.500 TL’yi engelli vatandaşların beyin dalgalarıyla engelli araçlarını yönetebilmelerini sağlayan Beyin Dalgası Kontrollü Akıllı Engelli Aracı projesi kazandı. Girişim Fabrikası, İTÜ Tekno Arıkent, Inveon ve Başakşehir Living Lab tarafından 10 grubun tamamına 6 ay boyunca verilecek ofis desteğinin yanı sıra SAP Türkiye, e-tohum, Arçelik, Biskrem, BUBA, Deriş Patent ve LCW tarafından da gruplara sürpriz ödüller verildi.

Ayrıca EnterPrize Final Töreni kapsamında, Boğaziçi Üniversitesi İş Dünyası Ödülleri de sahiplerini buldu. Hasan Aslanoba Yılın Yatırımcısı olurken, Hanzade Doğan Boyner Yılın İş Kadını seçildi. Mehmet Ali Aydınlar Sağlıkta Yönetim Onur Ödülü’ne, Hıncal Uluç ise Yaşam Boyu Onur Ödülü’ne layık görüldü.