TÜRKİYE BİLİŞİM DERNEĞİ VE SAP İŞBİRLİĞİ İLE CIO VİZYON TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İstanbulİstanbul, 21 Mayıs 2014 –Türkiye Bilişim Derneği tarafından hayata geçirilen CIO Vizyon toplantısı İstanbul Yeniköy’deki Sait Halim Paşa Yalısı’nda gerçekleştirildi. Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin bilgi teknolojileri vizyonuna yön veren CIO’larını buluşturmayı hedefleyen toplantı, ikinci yılında 70’i aşkın katılımla gerçekleştirildi. Zirve, SAP Genel Müdürü Zeynep Keskin, Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tosunoğlu ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdal Balaban’ın açılış konuşmalarıyla başladı. “Rekabet Ortamında İş Zekası” başlığıyla düzenlenen ve “Hız, Esneklik ve Değişim” kavramlarını ana gündem maddesi kılan buluşmada iş zekası uygulamalarıyla kurumların kazandığı verimlilik ve rekabetçilik artışı konuşuldu.

SAP Türkiye Genel Müdürü Zeynep Keskin, açılış konuşmasında şunları söyledi: “Bilginin en değerli kurumsal varlık olduğu ve verinin katlanarak çoğaldığı bir çağda yaşıyoruz. Yapılan analizlere göre dünyadaki dijital veri havuzunun %90’ı son üç yıl içinde ortaya çıkmış durumda. Kum taneleri gibi çoğalan veriyi anlık olarak analiz ederek stratejik aksiyonlara dönüştürebilen kurumların ayakta kalacağı bir geleceğe doğru ilerliyoruz. İnovatif teknolojiler her ölçekte kurum için verimlilik, kârlılık ve rekabetçilik avantajı sunuyor. SAP olarak da stratejimizi bu doğrultuda oluşturarak basit, hızlı ve esnek bir şekilde verinin anlamlandırılmasını sağlayan çözümler sunuyoruz. Bu stratejinin merkezinde dünyanın ilk gerçek zamanlı bellek içi platformu olan SAP HANA yer alıyor. Böylesine dinamik ve hızlı olmayı gerektiren bir iş ortamında ve rekabetin yoğun olduğu Türkiye gibi gelişmekte olan ekonomilerde, iş analitiği gibi inovatif teknolojilerin, iş süreçlerinde yeni ufuklar açtığına inanıyoruz. Bu vesileyle, CIO Vizyon buluşmamızda Türkiye’nin bilişim sıçramasının mimarları olarak gördüğümüz teknoloji liderleriyle bir araya gelmekten ve yakın diyalog imkanı bulmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz.”

Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tosunoğlu ise açılış konuşmasında şu konulara vurgu yaptı: “CIO Vizyon toplantılarının amacı; sektörden meslektaşlarımızla bir araya gelmek ve samimi bir ortamda bilgi paylaşımında bulunmak. Bildiğiniz gibi 2013 yılında ilk CIO toplantımızı yapmıştık. İlk CIO vizyon toplantısında günümüzde şirketlerde IT’nin organizasyondaki yeri, mevcut sorunlar ve IT’nin gelecek vizyonu nedir konusunu işlemiştik. Hem ilk toplantımızı düzenlerken aldığımız geri bildirimler hem de ilk toplantı sonrasında yapmış olduğumuz anket ve geri dönüşlerde büyük oranda İş zekası konusunun öne çıktığı için CIO Vizyon toplantımızı bu konuya ayırmış olduk. Yaklaşık son 3 yıldır bilişim sektöründe dört ana trend konuşuluyor. Bunlar bildiğiniz gibi bulut bilişim, sosyal medya, mobil teknoloji ve büyük veri. Bu trendlerden büyük veri ve dolayısıyla buna bağlı olarak iş zekası bugün ve yarının uzun süre öne çıkan ve kurumların çözüm arayışında olacağı önemli konulardan birisi olacak.”

Mudo, Akçansa ve Vakıfbank’ın SAP çözümleriyle hayata geçirdiği başarı hikayeleriyle devam eden etkinlik, öğle oturumunda MUDO CIO’su Rasim Manavoğlu, Akçansa CIO’su Doğan Aral ve Vakıfbank Uygulama Geliştirme Başkanı Ertan Asan’ın katılımıyla, Tiryaki Agro CIO’su Köksal Küçükada’nın moderatörlüğüyle düzenlenen panelle tamamlandı. Toplamda 70’i aşkın şirketten katılımcının yer aldığı CIO Vizyon Toplantısı, bilgi teknolojisi liderlerinin tecrübelerini ve vizyonlarını paylaştığı bir platforma dönüştü.