YENİLİKÇİ TEKNOLOJİLERLE VERİMLİLİK, KÂRLILIK, REKABET GÜCÜ

İstanbulSAP, kısa süre önce 2013 yılı mali sonuçlarını açıkladı. Çeyrek dönem raporlarımızda görülen tablo, yılın genelinde de değişmedi: Başta bulut gelirleri ve aboneliğinde olmak üzere, çift haneli büyüme! Ama başarının tek tanımı, rakamsal veriler olamaz. SAP olarak hem kendimiz hem de hizmet verdiğimiz işletmeler için büyümeye paralel olarak “sadeleştirme” anlayışını da benimsiyoruz. Diğer bir deyişle, karmaşık yapılarla mücadele ediyor; hızın, kavrayışın ve çevikliğin getirdiği sadeliği savunuyoruz. Basit, hızlı ve esnek bir şekilde verinin anlamlandırılmasını sağlayan, dünyayı ve insan yaşamını iyileştirme misyonunu benimseyen teknolojiler sunuyoruz. Bu stratejinin merkezinde de dünyanın ilk gerçek zamanlı bellek içi platformu olarak çığır açan SAP HANA yer alıyor. SAP HANA platformu ile bulutun sağladığı benzersiz imkanların bir araya gelmesiyle işletmeler verimlilik, kârlılık ve rekabet gücü anlamında müthiş kazanımlar elde ediyor.

SAP HANA, yüksek benimsenme oranlarını 2014’ün ilk çeyreğinde de sürdürdü ve dünyanın lider gerçek zamanlı iş platformu olduğunu bir kez daha kanıtladı. Haziran 2011’de pazara sunulan SAP HANA’nın 3200’ü aşkın müşterisi bulunuyor. Yaklaşık 1000 işletme de bir yıl önce sunulan SAP Business Suite powered by SAP HANA’nın sunduğu avantajlardan yararlanıyor. Dahası da var: 57 ülkede 1200’den fazla yeni girişimci, yani startup, SAP HANA üzerinde uygulamalar geliştiriyor. Bu girişimcilerin 60’tan fazlası SAP HANA tabanlı ürünlerini pazara sundu bile.

Global verilere paralel olarak Türkiye’deki başarımızı da vurgulamak isterim. Dünyadaki mevcut ekonomik ortama ve güçlü kur dalgalanmalarına karşın, 2013 genelinde çift haneli artış kaydettik, 2014’ün ilk çeyreğinde de hızlı bir ivme ile büyümeye devam ettik. Bu başarıda emeği geçen tüm SAP Türkiye çalışanlarına, iş ortaklarımıza ve değerli müşterilerimize bir kez daha teşekkür ediyorum.

Son yıllarda kaydettiğimiz gelişmeler, geleceğe dönük hedeflerimizin de zeminini oluşturuyor. SAP olarak dünya genelinde 2017’ye kadar bulut gelirlerimizi 3-3,5 milyar Euro seviyesine, toplam gelirlerimizi ise 22 milyar Euro’nun üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Gartner’ın bulut hizmetlerine ilişkin raporundaki öngörüler de bu hedeflerimizi doğrular nitelikte. Gartner araştırmasına göre, 2013’te dünya genelinde yüzde 18 artarak 132 milyar dolara çıkan bulut hizmetleri harcamaları, 2017’de bulut reklamcılığının da eklenmesiyle 250 milyar dolara ulaşacak.

SAP olarak, müşterilerimizin büyüme yolculuğundaki öncü rolümüzü güçlendirerek sürdürmeye hazırız. Bulut tabanlı çözümlerimizi tanıtmak ve yaygınlaştırmak üzere siz değerli müşterilerimizle ve iş ortaklarımızla bir araya gelmeye de devam ediyoruz. Önümüzde iki önemli etkinliğimiz var: 29 Mayıs’ta İstanbul Cevahir Otel’de düzenleyeceğimiz SAP Bulut ve İş Çözümleri Zirvesi ve 10 Haziran’da yapılacak Bankacılık Zirvesi. Bu etkinliklerden ilkinde bulut bilişimin farklı sektörlerdeki iş süreçlerine getirdiklerini sizlerle paylaşırken, ikincisinde de finans dünyasında sürdürülebilir büyüme ve kârlılık için iş süreçlerinin yalınlaştırılması ve rekabet ortamında fark yaratacak en yeni teknoloji ve uygulamaların kullanılması konularını ele alacağız.

Yeni etkinliklerde ve bulut üzerinde birlikte büyüyeceğimiz projelerde görüşmek dileğiyle…