SAP ve UNICEF, geleceğin işgücünü desteklemek amacıyla gençlere mesleki beceri eğitimleri verecek

NEW YORK – SAP SE (NYSE:SAP) ve UNICEF, dezavantajlı gençlere kaliteli eğitim sunmak, yaşam becerileri ve mesleki beceri eğitimleriyle onları uygun işlere ve aktif vatandaşlığa hazırlamak için global ölçekte yaptığı iş birliğini bugün duyurdu.

Birleşmiş Milletler’in New York’taki 74. Genel Kurulu’nda duyurulan bu üç yıllık iş birliği, sürdürülebilir bir eğitim modeli oluşturmak için iş dünyasını, hükümetler ve sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirecek. Bu iş birliği, gençlerin işgücüne dahil edilmesine ilişkin girişimlere odaklanarak gençlerin gelişimine yardımcı olacak ve kurumlara hazır yetişmiş işgücü sağlayacak.

Bu işbirliği; ulusal çapta standart bir müfredat, derinlemesine araştırma ve işgücü hazırlık programları oluşturulmasına odaklanıyor ve özel sektörü daha iyi bilgilendirerek geleceğin yetenekleri ile bir araya getirmeyi hedefliyor.

Bugün beş gençten biri ne bir işte çalışıyor, ne de eğitim görüyor. Bugünün hızla değişen ekonomisi gittikçe daha fazla uzmanlık gerektiriyor ancak birçok genç kendilerine uygun bir iş bulmak için gerekli olan mesleki becerileri edinemiyor.

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore, işbirliği hakkında şunları ifade etti: “Gençler için başarılı bir geleceğe giden yol; bugünün çalışma hayatında var olabilmek için ihtiyaç duydukları becerilerle donanmalarını ve yetkin hale gelmelerini sağlayacak kaliteli bir eğitime bağlı. Gençler dünyanın en yaratıcı, coşkulu ve fikir üreten insanları. Gençlerin bu enerjilerinden ve fikirlerinden daha fazla faydalanarak bulundukları ekonomilere ve toplumlara katkıda bulunmalarına destek olmak üzere SAP ile iş birliği yapmaktan dolayı çok heyecanlıyız.”

2030 yılı itibarıyla, dünya genelinde şirketler ve toplumlar, istihdam edilmeyi bekleyen 2 milyar genci sürdürülebilir bir şekilde işgücüne entegre etmeye hazır olmalı.

Afrika, Asya ve Avrupa’daki gençlere ulaşmayı hedefleyen ve ilk etapta Hindistan, Türkiye ve Vietnam’a odaklanacak işbirliği, gençlerin katılımcı ve üretken yurttaşlar olmalarını hedefleyen global iş ortaklığı Sınırsız Nesil’in (Generation Unlimited) bir parçası. Bir yıl önce başlatılan Sınırsız Nesil girişimi; pek çok farklı endüstriden kamu kurumu ve özel şirketin, gençlerin eğitimi ve istihdamına yönelik yatırımını bir araya getiriyor ve gençlerin de bu çalışmalara katılımını sağlıyor.

SAP SE CEO’su Bill McDermott ise konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “İnsanlar, yeni ekonomideki fırsat eşitsizliğine dair bir kaygı taşıyorlar. Yaşı ya da nerede yaşadığından bağımsız olarak bugünün ve geleceğin işgücünün becerilerini artırmak üzere şirketler anlamlı adımlar atmalı. UNICEF’le birlikte SAP de işe, her kariyerin temelini oluşturan sınıflardan başlayacak. Aynı zamanda da kamu sektörüyle olan iş birliğimizi artıracağız ve geleceğin çalışanlarını hazırlamak için gerekli en iyi müfredata odaklanacağız. Bu, doğru olanı yapmakla iş dünyası için doğru olanı yapmanın kusursuz bir uyum içinde olduğunu gösteren bir örnektir“.

UNICEF’i Twitter and Facebook üzerinden takip edebilirsiniz.

SAP News Center sitesini ziyaret edebilirsiniz. SAP’yi @sapnews.hesabı üzerinden Twitter’da takip edebilirsiniz.