SAP Genç Profesyoneller Programı’nın Büyük Veri’ye odaklanan 4. etabı Ankara’da tamamlandı

SAP Genç Profesyoneller Programı 2020’de Devam Edecek

Kurumsal uygulamalar ve yazılım alanında dünya lideri SAP, gençlerin 21. yüzyılın gerektirdiği dijital becerilerle donatılması amacıyla hayata geçirdiği SAP Genç Profesyoneller Programı’nın Ankara’da gerçekleştirilen 4. etabı,26 yetenekli gencin mezun olmasıyla tamamlandı. 24 farklı ülkede yürütülen programda ilk defa Büyük Veri teknolojileri üzerine odaklanan bir eğitim içeriği Türkiye’de hazırlandı.

SAP Türkiye, 2018 yılında SAP Eğitim ve Gelişim Enstitüsü ile birlikte hayata geçirdiği SAP Genç Profesyoneller Programı ile dijital ekonomide ortaya çıkan yetenek ihtiyacının karşılanmasını hedefliyor. Yüzlerce başvuru arasından zorlu bir değerlendirme sürecinin ardından seçilen gençler, SAP’nin ileri teknolojiler ve kişisel gelişimlerine yönelik alanlardaki eğitimlerine katılıyor. 3 ay süren eğitimin sonunda mezun olan gençler ise “SAP Danışmanı” unvanıyla SAP iş ortakları ve müşterilerinde istihdam edilme şansına sahip oluyor. SAP tarafından finanse edilen ve iş ortaklarının destekleriyle gerçekleşen bu program, yazılımcı açığının giderilmesi için model bir uygulama olarak gösteriliyor. SAP Genç Profesyoneller Programı’nın 17 Haziran’da İzmir’de başlayacak 5. etabı için başvurular önümüzdeki günlerde duyurulacak.

2018 yılında İstanbul ve Ankara, 2019 yılında ise Gaziantep ve Ankara’da düzenlenen dört programda 100’den fazla genç, dünya çapında geçerliliği olan SAP Danışmanlığı sertifikasını alarak kariyerlerine ilk adımı attı.

Ankara’da hayata geçirilen son etapta 26 genç, SAP’nin Büyük Veri çözümlerine odaklanan eğitimlere katıldılar. Ankara’daki bu etapta, 24 farklı ülkede yürütülen program kapsamında dünyada ilk kez Büyük Veri teknolojileri üzerine bir eğitim müfredatı oluşturuldu. Bu program için hazırlanan içerik tüm dünyada SAP Eğitim ve Gelişim Enstitüsü’nün vereceği eğitimlerde örnek teşkil edecek.

SAP Türkiye Genel Müdürü Uğur Candan mezuniyet töreninde yaptığı konuşmasında şunları söyledi: “Teknolojideki müthiş ilerleme ile birlikte her şey çok hızlı değişiyor. Bu süreçte yenilikçi teknolojilere hâkim ve teknik becerileri gelişmiş çalışanlara duyulan ihtiyaç da her geçen gün daha da artıyor. SAP Genç Profesyoneller Programı ile üniversiteden yeni mezun gençlerimize yüksek teknolojiler alanında kapsamlı eğitimler sunuyoruz. Böylelikle, dijital çağın gerektirdiği becerilerle donatılmış nitelikli ve teknik iş gücü ihtiyacına katkı sağlıyoruz. Ankara’da Büyük Veri’ye odaklanan programımızın içeriği SAP Geliştirme Merkezi’mizin katkılarıyla oluşturuldu. Bu merkezdeki Türk mühendisler tarafından geliştirilen Büyük Veri ve Yapay Zeka çözümleri bugün SAP’nin global ürün portföyünde yer alıyor. Günümüzün iş problemlerini yenilikçi teknolojilerle çözecek çok değerli 26 gencimizi, meslektaşımızı kazandığımız için mutluluk duyuyorum. SAP Türkiye olarak amacımız ülkemiz için fark yaratacak bu programın sürdürülebilir bir yapıya kavuşarak daha fazla gence ulaşmasını sağlamak.”

ODTÜ TEKNOKENT Genel Müdürü Serdar Alemdar da konuşmasında TEKNOKENT olarak gençlere alan oluşturmak için çalıştıklarını söyleyerek özellikle start-up’ların bir an önce piyasadaki yerlerini almaları için çalıştıklarını vurguladı. Alemdar, ‘’Bilişim İnovasyon Merkezimizde oluşturduğumuz CoZone etkinlik alanı da Ankara’nın teknoloji ve girişim açısından buluşma noktası oldu. Genç Profesyonel Programı’ndan mezun olan gençlerimiz kurumsal hayatta işe girebilecekleri gibi dilerlerse CoZone’da da serbest bir şekilde çalışarak iş hayatına adım atabilirler. Bugün burada gençlerimiz, çok güzel bir kariyere çok güzel bir noktadan başlıyorlar.” dedi.

SAP Güney Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Dijital Yeteneklerden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı ve SAP Eğitim ve Gelişim Enstitüsü Genel Müdürü Marita Mitschein ise yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bu program, en başarılı global kurumların bile büyüme ve inovasyon potansiyelini etkileyen yaygın dijital yetenek açığı sorunu için kurumlara istihdam edilmeye hazır teknoloji yetenekleri kazandırıyor. SAP Danışmanı olarak programdan mezun olan katılımcılar, rekabette üstünlük sunan benzersiz yetenekleri ile hemen istihdam ediliyor ve kurumların dijital dönüşüm gündemlerindeki çalışmaları hayata geçirmelerine yardımcı oluyorlar.”

Programdan mezun olanların yüzde 99’u istihdam ediliyor

 “Dünyayı daha yaşanılır kılmak ve insan hayatını iyileştirmek” vizyonu doğrultusunda SAP, 2012 yılında kurduğu SAP Eğitim ve Gelişim Enstitüsü ile gençlere sürdürülebilir çalışma olanakları yaratmayı destekliyor ve faaliyet gösterdiği ülkelerin ekonomik büyümesine katkı sağlıyor. SAP Eğitim ve Gelişim Enstitüsü tarafından yürütülen SAP Genç Profesyoneller Programı, üniversite mezunu gençlere gelişim planına dayalı 2 – 3 aylık ücretsiz ve kapsamlı bir eğitim sunuyor. Program kapsamında bugüne kadar dünya genelinde 24 ülkede 2.650’den fazla genç eğitim aldı ve bu gençlerin yüzde 99’u SAP iş ortaklarında ya da müşterilerinde istihdam edildi. Katılımcılar, SAP’nin özellikle en son inovasyonlarına odaklanarak SAP çözümlerine dair teknik ve fonksiyonel bilgiyle donatılıyor. Bunun yanı sıra bütünleşik bir eğitim yaklaşımı doğrultusunda gençler, katıldıkları atölyeler ile iletişim, sunum teknikleri ve tasarım odaklı düşünme yaklaşımını öğrenerek onları rekabette öne geçirecek kişisel becerilerini de geliştirme şansı elde ediyor.

Programın 5.etabı için başvuruları buradan takip edebilirsiniz: https://jobs.sap.com/key/sap-young-professional-program.html