>

Kazancı Holding, SAP Türkiye iş birliği ile Avrupa’nın son dönemdeki en kapsamlı enerji dönüşüm projesine imza attı!

Kurumsal uygulama ve yazılım alanında dünya lideri SAP Türkiye, enerji sektöründen Kazancı Holding ile pek çok ilki barındıran büyük ölçekli bir dijital dönüşüm projesine imza atıyor. 2023 yılında tamamlanması beklenen proje, son zamanlarda Avrupa sınırları içerisinde enerji sektöründe gerçekleştirilen en kapsamlı enerji dönüşüm projesi olarak öne çıkıyor. Türkiye’de enerji sektöründe SAP S/4HANA sistemine geçiş yapan ilk şirket olan Kazancı Holding, uçtan uca kurulan yeni dijital altyapısı sayesinde 4 kıtada 173 ülkeye yayılan operasyonlarını gerçek zamanlı veri analizi ile zamandan ve mekândan bağımsız olarak yönetecek.

4 kıtada üretim yapan, 22 ülkede faaliyet gösteren ve 173 ülkeye ihracat yapan Kazancı Holding, enerji gibi stratejik bir sektörde tüm operasyonlarını çevik, verimli ve güvenli bir şekilde yönetebilmek için dijital dönüşüm yatırımlarını artırıyor. Kurumsal uygulama ve yazılım alanında dünyanın öncü şirketi SAP Türkiye ile güç birliği yaparak 2021 yılında Avrupa’da enerji sektöründe gerçekleştirilen son zamanların en kapsamlı dönüşüm projesine imza atan Holding, 4 kıtaya yayılan operasyonlarını tek merkezden daha hızlı, güvenli ve verimli olarak yönetebilecek.

Dünyada bir ilk olarak gaz ve elektrik dağıtımını bir arada sunan Kazancı Holding, projenin ilk fazında 6 milyona yakın abonesinin sayaçtan tahsilata tüm süreçlerini dijitalleştiriyor. Kazancı Holding toplamda 4 yıla yayılan ve 2023’te tamamlanması hedeflenen proje kapsamında Türkiye’de enerji sektöründe SAP S/4HANA sistemine geçiş yapan ilk şirket olarak da öncü oldu. Yapay zekâ, öğrenen makineler ve gelişmiş analitikler dâhil yerleşik tüm akıllı teknolojileri içeren kurumsal kaynak planlama (ERP) sistemi olan SAP S/4HANA, gerçek-zamanlı veri analitiği ve tahminlemeyi mümkün kılarak hızlı ve verilerle yönlendirilen karar verme sürecinin de yolunu açıyor. SAP S/4HANA yatırımıyla operasyonlarını zaman ve mekândan bağımsız olarak yönetebilen Kazancı Holding, global ve yerel tüm kararlarını akıllı karar destek sistemleri ile anlık olarak alabiliyor.

‘SAP S/4HANA ile kurumlar geleceği bugünden en iyi iş süreçleriyle karşılıyor’

SAP Türkiye Genel Müdürü Uğur Candan iş birliği ile ilgili şunları söyledi: “Dünya deneyim ekonomisine geçiş yaptı ve bu yeni dünyada büyümek, çevik olmak ve rekabette öne geçmek için akıllı işletmeye dönüşmek şirketler için daha da önem kazandı. Kazancı Holding AKSA grup şirketleri ile uzun zamandır güçlenerek devam eden iş birliğimizi bu projeyle bir üst noktaya taşıyarak, ülkemiz için de değer yaratmaktan mutluluk duyuyoruz. 2021 yılının Avrupa’daki en kapsamlı enerji dönüşüm projelerinden biri olan bu proje, Türkiye’de ve dünyada birçok ilke imza atmasıyla bizi ayrıca heyecanlandırıyor. Enerji gibi hayati ve kesintisiz hizmete odaklı bir sektörde en ileri teknolojileri kullanmak stratejik öneme sahip. Dijitalleşme yolculuğuna 4 yıl önce başlayan Kazancı Holding, pandemiye rağmen sağlam adımlar atarak bu yolculuğu ileri bir noktaya taşıdı ve Türkiye’de enerji sektöründe S/4HANA sistemine geçiş yapan ilk şirket oldu. Şirketler süreçlerini verilerin ışığında, yeni dünya kurallarına göre SAP S/4HANA ile yeniden tasarlıyor ve bu değişim sayesinde geleceği bugünden en iyi iş süreçleriyle karşılıyorlar. SAP S/4HANA sistemiyle bugünden geleceğine yatırım yapan Kazancı Holding’in dijital dönüşüm yolculuğunda yol arkadaşı olmaktan gurur duyuyoruz”.

‘Küresel ölçekte konumlanan Kazancı Holding’in çevik yönetimini dijitalleşme ile sağlıyoruz’

Kazancı Holding Dijitalleşmeden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Barış Erdeniz ise şunları söyledi: “4 kıtaya yayılan operasyonlarımızı en verimli ve güvenli şekilde yönetebilmek için SAP ile enerji sektöründe 4 yıla yayılan çok büyük ölçekli bir dijital dönüşüm projesine imza atıyoruz. Bu projenin ilk aşamasında, Holding bünyesindeki 65 şirketimizin ve bu şirketlerimizin hizmet verdiği 31 ildeki 6 milyona yakın doğalgaz ve elektrik abonesinin sayaçtan tahsilata tüm süreçlerini dijitalleştiriyoruz. Ayrıca Türkiye enerji sektöründe SAP S/4HANA geçişini gerçekleştiren ilk şirket olmanın heyecanını yaşıyoruz. 2022 ve 2023 yıllarında ise enerji üretimi ve jeneratör gruplarımızın da dijital altyapılarını günümüzün en ileri teknolojileri ile tamamen yenilemiş olacağız. Yeni anlık veriye dayalı dijital yönetim anlayışımızla birlikte gelişmiş analitik uygulamalar, yapay zekâ ve robotik uygulamalar ile yönetim kaslarımızı daha da güçlendirerek, globalde büyüyen şirketlerimizi aynı çeviklikte yönetebilmeyi hedefliyoruz”.

 

Kazancı Holding Hakkında

Temelleri 1950’li yıllarda atılan enerji sektörünün lider kurumlarından Kazancı Holding, Aksa markasıyla Enerji, Doğalgaz, Elektrik, Jeneratör, Tarım ve Turizm gruplarının sağladığı döviz girdisi ve yarattığı istihdam ile de Türkiye ekonomisi için kalıcı bir katma değer yaratmaktadır. Yarım asrı aşan yolculuğunda vizyoner kimliği ve yenilikçi bakış açısı ile dünyanın dört bir yanında gerçekleştirdiği yatırımlarla küresel bir güç haline gelen Kazancı Holding bugün 8.500’den fazla çalışanıyla, 4 kıtada üretim yapmakta, 22 ülkede faaliyet göstermekte ve 173 ülkeye ihracat yapmaktadır.