Прес-центр SAP Україна

Роль штучного інтелекту в ланцюжку постачань

Сучасні системи штучного інтелекту (AI) вміють робити такі речі, що сюжет кінофраншизи «Термінатор» здається не такою вже й фантастикою. Наприклад, штучний інтелект від Microsoft досягнув так званого «людського рівня» в перекладі текстів з китайської на англійську. Наступний крок – переклад новин у режимі реального часу. А два роки тому AI став креативним директором в японській агенції McCann. Робот, створений одним із працівників, виграв конкурс у живої людини. Він написав бриф рекламної кампанії, в якому визначив ціль, аудиторію, головний меседж та ідею. Рекламний ролик, знятий по цьому брифу, сподобався глядачам на лондонській конференції ISBA більше, ніж ролик, створений людьми.

Та чи ефективний штучний інтелект у виробництві. І чому з таким потенціалом його рідко використовують у ланцюжку постачань. Спробуємо розібратися.

Прогнози IDC і Gartner

Якщо інтернет речей (IoT) уже відіграє значну роль у сучасному бізнесі, то прогресивні аналітичні платформи для опрацювання даних на базі AI і досі залишаються на лаві запасних. Чому так відбувається?

Здається, що перешкоди на шляху штучного інтелекту очевидні – це дорожнеча і складність технології. Проте найбільшими бар’єрами є недостатнє знайомство з технологією і дефіцит досвідчених спеціалістів.

Згідно з доповіддю IDC, міжнародного постачальника маркетингових досліджень, близько 60% виробників використовуватимуть цього року передову аналітичну платформу на базі AI для пришвидшення й покращення виробничого процесу.

Однак, компанія Gartner, яка є провідною у сфері інформаційних технологій, інакше бачить ситуацію. Вона прогнозує, що протягом наступних трьох років великі міжнародні компанії лише у двох з п’яти випадків впровадять штучний інтелект. Такі незначні цифри легко пояснити відсутністю необхідних навичок серед технологічних департаментів.

Розглянемо, як штучний інтелект може зміцнити ланцюжок постачань, заснований на інтернеті речей. А ще – чому варто глибоко вивчати технологію AI вже зараз.

Можливості штучного інтелекту для виробників

Штучний інтелект змінює обличчя бізнесу. Завдяки стрімкому зростанню обчислювальних потужностей та обсягів даних керівники зможуть ухвалювати ефективніші рішення. Менеджерам простіше вибудовувати швидкий, гнучкий та інтелектуальний ланцюжок постачань. Крім того, можна значно розширити функціонал, який справді буде корисним клієнту. І це тільки початок.

Розширення функціоналу IoT-платформи

Хоча пристрої інтернету речей стають компактнішими і необхіднішими у виробничому ланцюжку, значний обсяг даних і досі опрацьовується не повністю. Більша частина зібраної інформації не використовується. Та це не проблема. Навпаки, це свідчить про розвиток технології інтернету речей. І щоб розвинутися ще більше, потрібно переходити на наступний етап, впроваджуючи штучний інтелект. Такий крок допоможе отримувати і використовувати інформацію в режимі реального часу та значно пришвидшить виробничі процеси.

Як це працює?

Як тільки ваш новий клієнт підписує контракт, планування виробництва починається автоматично. Цифровий підпис сигналізує про відправку товару зі складу. Система також розподіляє виробничі процеси, підбирає потрібний персонал. Якщо ж працівникам необхідно зустрітися з клієнтом для встановлення обладнання, організаційні заходи виконуються паралельно.

Для туристичних компаній штучний інтелект – справжня знахідка. Він миттєво визначає найкращі варіанти для поселення в готелі, підшукує найвигідніші тарифи для перельоту чи прокату автомобіля, складає графік відряджень, враховуючи робочі дні інших працівників.

AI може використовувати алгоритми великих даних для вивчення поведінки користувачів одразу ж після встановлення. Такий підхід дає змогу передбачати збої, які потребують технічного обслуговування, визначати фактори, що впливають на продуктивність, і значно оптимізувати робочі процеси.

Збільшення рентабельності

Насамперед менеджерів ланцюжків постачань турбує багатокомпонентність закупівельного процесу. А саме – розширення мережі постачальників, ризики, пов’язані з корупцією, торговельні обмеження та своєчасна доставка. І найкращим вирішенням проблеми безсонних ночей може стати звичайна автоматизація.

За даними досліджень «Центру глобального підприємництва», завдяки інноваційному цифровому ланцюжку постачань бізнес може знизити витрати на закупівлю до 20%, операційні витрати – до 50%, а прибутки натомість – збільшити до 10%.

Успішний кейс Schweppes

Компанія Schweppes Australia, що спеціалізується на напоях, вирішила проблему з недоліками ланцюжка постачань завдяки модернізації системи управління розподільного центру. Все, що вона для цього зробила, – впровадила новітню технологію штучного інтелекту.

Система на базі AI деталізувала для менеджерів кожен етап постачання — від пошуку до кінцевої доставки. Це допомогло усунути неефективні місця в ланцюжку, зокрема — надмірне заповнення складських приміщень, що часто призводило до затримок постачань і додаткових витрат.

Завдяки впровадженню більш гнучкої та ефективної системи процеси ланцюжка постачань Schweppes стали на 99,9% точнішими. Менеджери контролюють постачання одним кліком: визначають та оцінюють обсяги замовлень, розставляють пріоритети, впорядковують замовлення і контролюють увесь процес.

Підвищення потенціалу кожного працівника

Використання роботів у ланцюжку постачань – доволі актуальна тема. Але, всупереч поширеним побоюванням, таке нововведення полягає не в тому, щоб ліквідувати роботу людини, а в тому, щоб зробити її більш важливою. Роботи компенсують брак робочої сили.

Згідно з прогнозом IDC, у 50% складських комплексів люди працюватимуть спільно з роботами для визначення місця розташування товару на складі, упаковування та відправки. Така співпраця підвищить продуктивність на 30% і відчутно зменшить операційні витрати.

Ро̀боти на складах: кейс Amazon

У 2014 році компанія Amazon заощадила близько 22 мільйонів доларів, використавши на своїх складах армію з понад 30 000 роботів Kiva. І якщо оцінка Deutsche Bank правильна, то Amazon додатково заощадить ще 800 мільйонів доларів, надавши можливість використовувати цю технологію іншим підприємствам.

Ланцюжок постачань як джерело додаткових послуг

Менеджерам ланцюжка постачань завжди варто йти в ногу з часом. Як мінімум вони повинні впроваджувати інтернет речей і визначати нові варіанти потоків прибутку.

Успішний кейс Hagleitner

Чудовим прикладом і справжнім джерелом натхнення є австрійська компанія Hagleitner – світовий лідер із виробництва унікального сучасного обладнання.

Упродовж багатьох років компанія Hagleitner була надійним постачальником обладнання та аксесуарів для ванних кімнат, ресторанів швидкого харчування, лікарень і театрів не тільки в усій Австрії, а й для численних міжнародних круїзних ліній. У процесі зростання попиту на її послуги компанія Hagleitner вирішила зробити виробничі механізми більш ефективними. Вона почала використовувати інтернет речей в парі зі штучним інтелектом для відстежування робочого процесу.  Датчики аналізували все: від стану водопровідних кранів до рівня запасів мила, освіжувача повітря і паперових рушників.

Ця стратегія не тільки зробила послуги більш гнучкими і послідовними, а й дозволила компанії заощаджувати складські площі, оптимізувати логістичні процеси й кадрові призначення. Водночас клієнтам компанії гарантують, що їхні ванні кімнати будуть добре обладнаними та відповідатимуть потребам кожного гостя.

Штучний інтелект – природний крок у розвитку ланцюжка постачань

З розвитком технологій усі виробничі процеси стають розумнішими й ефективнішими. Але поки інтернет речей допомагає вашому ланцюжку постачань швидко і гнучко реагувати на зміни ринку, важливо також дивитися вперед.  Правильне використання даних допоможе вивести постачання на нові рівні ефективності, прогнозування попиту і швидкості.

Фахівці компанії SAP проводять консультації щодо трансформації виробничих процесів. Якщо у вас є питання з цього приводу, звертайтеся – будемо раді допомогти.

Якщо ви хочете дізнатися більше про майбутнє закупівель – приєднуйтеся до учасників сесії «Buy NOW: Майбутнє процесу закупівель» у рамках найбільшого ділового заходу SAP в Україні SAP NOW 30 травня.

Exit mobile version