>

Людина – наступний важливий фактор

На початку 1960-х в НАСА працювала група людей, яка проводила ряд математичних обчислень, необхідних для запуску першої космічної місії. Кожен день ці люди аналізували біноміальні рівні зсуву, тертя і швидкості повітря. І робили понад 10 тисяч обчислень за допомогою косинуса, квадратного кореня, а останнім часом – аналітичної геометрії. Вручну.

Дивовижна робота як для тих часів, але на неї працівники витрачали надто багато часу. Сучасний комп’ютер може зробити такі обчислення за частку секунди. Ми в SAP спробували розібратись, як цифрові технології трансформують людську працю уже сьогодні.

Співпраця машин і людей

Технології проникають у повсякденне життя так швидко, що навіть досвідчена доросла людина може розгубитися. Проте щоденне користування інноваціями значно полегшить знайомство з цифровими нововведеннями на робочому місці. Адже вже зараз компанії, некомерційні організації, уряди активно впроваджують IT-інструменти у робочі процеси, і це тільки початок.

100 000 роботів на складах Amazon

Наприклад, на складах Amazon з 2014 року працювала ціла армія роботів – більше 30 тисяч. У 2017 році їх чисельність збільшилася до 100 тисяч. Незважаючи на таку масштабну автоматизацію, жодного працівника не звільнили. Адже робототехніка працює не автономно – її підстраховують і контролюють люди. Тому працівникам складу довелося перекваліфікуватися на операторів роботів. Керувати машиною куди цікавіше, ніж тягати гігантські пластикові корзини, вагою 11 кг.

В міру впровадження технологій співпраця людини і машини тільки зміцнюється. Люди, безсумнівно, передаватимуть робочі завдання машині, яка зможе виконати їх ефективніше.

Та чи означає це, що машини замінять людей? Ні, але з’явиться необхідність в абсолютно інших навичках. Важко спрогнозувати, як саме зміниться робочий процес, проте можна сказати напевно – глибокі знання нових технологій допоможуть кожному працівнику залишатися корисним і сприятимуть кар’єрному зростанню.

Та є одна проблема. Сьогоднішня демографія робочої сили ускладнює впровадження технологій. Оскільки в робочому процесі задіяно до п’яти поколінь співробітників, рівень розуміння і володіння технологіями варіюється. Не всі однаково розуміють, яка технологія є доступною і за допомогою яких інструментів можна отримати бажані результати.

Щоб бути успішними, і компанії, і працівники повинні володіти знаннями і навичками, які потрібні для безпечного та ефективного використання технологій і ресурсів інтернету. Тому для підняття комп’ютерної, інформаційної та цифрової грамотності працівників на той рівень, який потрібен для ефективної співпраці з машинами, компаніям варто створювати різні форми навчання. Це допоможе системно працювати над професійною перепідготовкою кадрів у цифровому напрямі. Навіть якщо працівники добре обізнані щодо технологій, практика піде тільки на користь. Адже в розвитку цифрового IQ межі немає.

Які будуть потрібні навички?

Згідно з дослідженням Технічного університету Мюнхена, яке проводилось у липні 2017 року, 64% респондентів заявили, що вони не володіють навичками, необхідними для цифрової трансформації.

Цифрова грамотність необхідна не лише для сучасних професій, а й для спеціальностей, які ще не з’явились. У недавній статті в журналі Fast Company згадуються деякі професії з майбутнього, наприклад, data-детектив, міський кібераналітик, IT-координатор чи майстер 3D-друку.

Fast Company прогнозує, що у 2025 році сучасні навички використовуватимуться по-іншому. А саме:

●  Ціннішими стануть технічні та аналітичні навички. До 2025 року попит на розробників програмного забезпечення, аналітиків ринку і комп’ютерних аналітиків значно зросте.

●  Затребуванішими будуть навички продажів і комунікативні навички, яких немає у комп’ютерів. Служби підтримки клієнтів, фахівці з маркетингу та продажу повинні розуміти, що соціальні мережі дедалі ефективніше використовуватимуться для спілкування по всьому світу.

●  Самоосвіта протягом усього життя буде необхідною, щоб іти в ногу зі змінами технологій і швидко адаптуватися до цифрового світу.

●  Професія викладача буде як і раніше затребувана в майбутньому, але стиль навчання зміниться. Цінуватимуться короткі та змістовні доповіді.

●  Фахівці, які розуміють, як працюють підприємства і проекти, будуть успішними на ринку короткострокових контрактів.

●  Менеджери-аналітики та аудитори, як і раніше, користуватимуться великим попитом.

Компаніям варто прикинути, які ІТ-інструменти вони використовуватимуть, і рухатись у цьому напрямі. Розвиток компетентності працівників, практика навичок у технологіях, вчасне впровадження інновацій допоможуть конкурувати на цифровому ринку.

Якщо вам цікава тема розвитку талантів у найближчому майбутньому та HR-трансформації бізнесу, запрошуємо на сесію «HR NOW» під час  бізнес-форуму SAP NOW Київ 30 травня. Деталі: https://goo.gl/gp2W2n