>

Цифрова трансформація енергетики та житлово-комунального господарства: міф чи реальність

Десять мільярдів людей. Таку чисельність населення планети прогнозують у 2050 році. Експерти стверджують, що потреба в електроенергії, природному газі та воді зросте вдвічі або і втричі після того, як ці люди приєднаються до цифрової економіки. Підвищення попиту на електроенергію буде зумовлене також збільшенням кількості електромобілів у всьому світі. І хоча точно передбачити майбутнє неможливо, очевидним для всіх є той факт, що цифрова економіка потребуватиме надійних і доступних комунальних послуг.

Усе це відкриває чудові перспективи перед виробниками електроенергії, розподільними і збутовими компаніями. Проте позиції традиційних енергетичних компаній ослабнуть. Бізнес-моделі, які спираються на генерувальні та мережеві активи, уже втрачають свою конкурентоспроможність. Нові гравці на ринку, такі як Google і Tesla, порушують класичні ланцюжки створення цінності в енергетиці. І врятувати ситуацію зможе лише повна трансформація ЖКГ у цифрову енергетичну мережу.

Фокусування на мобільності

Уявіть, що десь у середині 1990-х до вас на вулиці підійшов Марті із фільму «Назад у майбутнє» і сказав, що вже незабаром ви купуватимете товари онлайн з їх доставкою лише протягом кількох годин. Або що ви сплачуватимете проїзд у метро за допомогою мобільного телефону – пристрою, який замінить вам касетний аудіоплеєр, камеру, калькулятор, ігрову приставку, календар і ще багато чого. Ви, напевно, назвали б Марті божевільним.

Проте сьогодні мобільних телефонів у світі більше, ніж людей: відповідно – 8,6 і 7,3 млрд. За приблизними підрахунками, смартфонами користуються майже 5,8 млрд людей в усьому світі – 80% населення планети. А на кожного мешканця припадає в середньому 1,5 пристрою. Мобільні технології об’єднують людей, якісно впливають на конкурентоспроможність, підвищують ефективність роботи і змінюють спосіб життя в цілому. Це є частиною цифрової трансформації, яка відображається на всіх сферах бізнесу.

Не стала виключенням і житлово-комунальна галузь. Аби успішно пристосуватися до мобільного ринку, енергетичним компаніям доводиться впроваджувати цифрові інновації. Тому можна очікувати створення нових продуктів і послуг, орієнтованих на значне покращення взаємодії зі споживачами.

Що може змінитись?

Та майже все. Швидкий розвиток технічних і соціальних інновацій становить загрозу зростання централізованого ринку електроенергії. Побутові споживачі й компанії по всьому світу «залишають» мережі, переходячи на використання малої генерації, вітряної та сонячної енергії, а також нових технологій зберігання енергії.

Саме тому сфера житлово-комунальних послуг, яка балансує між доволі ефективною діяльністю вже існуючої інфраструктури й необхідністю адаптуватися до нестабільного ринкового середовища, як і будь-яка інша галузь, повинна змінюватись уже сьогодні, щоб впевнено функціонувати в майбутньому.

Провідні комунальні підприємства уже переоцінюють свої активи і взаємини з клієнтами, щоб повністю задовольняти потреби сучасного світу. Вони починають створювати інфраструктуру нового покоління – цифрову енергетичну мережу, що є складовою єдиної системи електропостачання.

Енергетична мережа сприятиме розвитку нових бізнес-моделей і допоможе трансформувати існуючі робочі процеси компаній під потреби цифрової економіки. Всі учасники мережі – традиційні енергетичні компанії, споживачі й нові нішеві гравці – використовуватимуть IT-інструменти для прогнозування попиту і пропозиції електроенергії в реальному часі, експлуатації інтелектуальних мереж і впровадження інновацій у процеси взаємодії зі споживачами.

Перенесення управління енергосистемами на цифрову платформу сприятиме вчасному вирішенню проблем з нестабільністю під час генерації, передання, розподілу та роздрібного продажу електроенергії клієнтам. А також допоможе відповідати мінливим законодавчим, екологічним та іншим вимогам.

Компанія SAP активно проводить консультування щодо цифрової трансформації бізнесу будь-якого напряму. Якщо у вас є питання з цього приводу, звертайтеся – будемо раді допомогти.