>

Відстежити все: блокчейн у промисловості

Що таке блокчейн? Якщо говорити просто, то це єдиний реєстр, який накопичує інформацію про ланцюжки транзакцій і групує їх у блоки. Причому всі попередні блоки використовуються для перевірки подальших транзакцій.

Вперше про блокчейн-технологію світ почув у 2009 році, з появою криптовалюти біткоїн. Вона досі базується на публічному блокчейні, де кожен, хто володіє правильним програмним забезпеченням, має право брати участь як у перевірці, так і в запиті транзакцій. Причому для стимулювання процесу перевірки в системі біткоїн видобувачів заохочують грошами за кожний блок, доданий до реєстру.

Окрім публічного блокчейну існує також блокчейн приватний і блокчейн консорціуму. В першому випадку перевірка транзакцій довіряється одному об’єкту, тобто кількість учасників обмежена, а в другому – транзакції може перевіряти група довірених компаній.

Зрозуміло про блокчейн: історія одного трейдера

Уявіть на хвилинку, що ви потрапили в 90-ті роки минулого століття. Ви – трейдер, і ваша задача, як і ваших колег, – вручну приймати запити від клієнтів, які голосно кричать про те, продають вони чи купують акції. Всі запити ви записуєте до свого блокноту, поки той не закінчиться. Потім звертаєтеся до реєстру, щоб переглянути попередні транзакції та внести свої, якщо вони не були виконані раніше. Оскільки ви не єдиний трейдер у приміщенні, викрики клієнтів чують усі. Це означає, що той трейдер, який внесе першим нові транзакції до реєстру, офіційно записує їх, а аналогічні транзакції, внесені пізніше, відхилятимуться. Все це повторюється по колу: блокноти заповнюються, транзакції заносяться до реєстру, унікальні транзакції стають офіційними і поповнюють реєстр, а не унікальні – відхиляються. Трейдери ж, які їх внесли, йдуть за новими транзакціями, щоб вписати їх у нові блокноти.

Приблизно саме так виглядає принцип устрою блокчейну без використання цифрових технологій. Трейдери в цьому випадку діють як «вузли» (перевіряючі агенти), блокнот – це «запропонований блок», а вся купа блокнотів і є блокчейном. Завдяки цифровим технологіям транзакції не просто швидко записуються, а ще й програмуються – тобто до завершення транзакції ставляться певні умови, які мають відбутися, щоб транзакція вважалася виконаною. З цифровими технологіями такі дії займають долі секунди.

Не тільки для криптовалют

Незважаючи на стійку асоціацію технології блокчейну з криптовалютами, її застосовують до будь-яких пов’язаних між собою інформаційних блоків. Так, у 2016 році Gartner – американська дослідницька та консалтингова компанія, яка спеціалізується на ринках інформаційних технологій, – перейшла на блокчейн. А рік тому на Sapphire SAP оголосила, що випустить блокчейн-послугу, яка буде частиною нового цифровогобізнес-пакету SAP Leonardo. SAP Ariba теж буде серед перших рішень для закупівель і продажів, які інтегруються у блокчейн.

Як саме блокчейн можна використовувати в бізнесі, зокрема в хімічній промисловості?

Так склалось історично, що хімічна промисловість – технологічно консервативна галузь. Але лідерство в будь-якій сучасній сфері передбачає трансформацію традиційних бізнес-моделей у бік інновацій, тому і в хімпромі вже дозрівають перші плоди цифрових змін у контексті використання блокчейну. Розповімо трохи про них.

Електронна комерція в промисловості– нова платформа для торгівлі

Електронна комерція вже не є новим інструментом для торгівлі, але і вона зазнає змін. Завдяки таким гігантам цифрової комерції, як Amazon, механізми того, як середній споживач робить покупки, змінилися. Тепер компаніям не обов’язково мати власний веб-сайт, щоб співпрацювати із замовниками. А отже – і скорочувати витрати на підтримку власного сайту та зменшувати швидкість опрацювання кінцевого замовлення. До чого ж тут блокчейн?

Ця технологія – очевидний вибір для полегшення електронної комерції. Система на базі блокчейну дозволяє сайтам будь-яких компаній, що займаються електронною торгівлею, значно скоротити обсяги інвентаризації, оскільки транзакції одночасно опрацьовуються та перевіряються. Отже, процеси електронної комерції, стануть істотно прозорішими і простішими. Крім того, це дозволяє вирішити ще одну потенціальну проблему кожної галузі – боротьбу з підробками на ринку електронної комерції. Одиничний контролер-блокчейн перевіряє цінність продукту, оскільки кожний продукт можна простежити до кінцевого виробника.

Track and Trace – інноваційний товарний менеджмент

Сучасні логістичні системи працюють з безліччю даних, до яких входять не тільки початкові та кінцеві точки маршруту, яким подорожує вантаж. Це також стосується інформації про вимоги до упаковки і правил безпечного перевезення вантажу та даних про клієнтів. Облік такого величезного обсягу змінних вимагає складних систем обчислення. Але навіть при глобальному плануванні щороку логістичні компанії втрачають мільярди доларів через помилки при транспортуванні чи шахрайство.

І тому транспортні компанії починають звертатися до блокчейну для рішення подібних проблем. Наприклад, датський Maersk завершив свій перший раунд тестування щодо можливості керування блоками вантажів. Maersk співпрацював з IBM і розробив цю платформу в консорціумі Hyperledge. Це істотно скорочує опрацювання замовлень і є особливо важливим при транспортуванні токсичних інгаляційних товарів та фармацевтичних препаратів, де існує суворе регулювання щодо упаковки, можливості відстеження регіонів, якими транспортується продукт.

ZrCoin – переосмислення товарної торгівлі

Група російських учених розробила процес виготовлення синтетичного діоксиду цирконію – кристалічної речовини, що використовується як вогнетривкий матеріал у виробництві кераміки. В ході цього процесу відходи слугують сировиною. Замість того, щоб застосувати традиційний підхід до фінансування будівництва нового заводу з виробництва ZrO2, вони заснували торговельний ринок ZrO2 на блокчейні під назвою ZrCoin. Тут інвестори торгують ZrCoin-ами, похідними, що представляють фізичну суму ZrO2. Після того, як розмір інвестицій сягне 3,5 мільйонів доларів США, розпочнеться програма викупу, в якій початковим інвесторам ітимуть виплати за рахунок премій за активи, які вони на даний час мають, при цьому компенсація буде або грошовою, або еквівалентною ZrO2. Традиційні інвестори прагнули володіти 70–80% бізнесу, але, продаючи ф’ючерси ZrO2, команда ZrCoin може зберігати повне право власності на свій бізнес.

Усе це тільки окремі випадки, в яких технологія блокчейну істотно спрощує існуючі бізнес-процеси та капітально змінює їх. Окрім цього, технологія блокчейну створює платформу для безпечної, ефективної та простежуваної торгівлі. Нею можуть користуватись як існуючі, так і новоутворені хімічні компанії, які займаються не тільки виробництвом, а й наданням посередницьких послуг і рішень у співпраці з виробниками.