>

Операційна ефективність та цифрова трансформація – ключові пріоритети керівників із закупівель на 2022 рік

25 листопада відбулася онлайн-конференція “Трансформація функції закупівель. Український контекст”, присвячена практичним кейсам трансформації закупівель у найуспішніших українських та міжнародних компаніях, викликам, які можуть стояти на цьому шляху, та аспектам, які допоможуть закупівельникам в майбутньому. Організатори – Київська школа економіки у партнерстві з “Делойт” в Україні та SAP Ukraine за посередництва Центру вдосконалення закупівель KSE.

У конференції взяли участь: Наталія Шаповал, віце-президент, Київська школа економіки, Олександр Богородов, фінансовий директор, McDonald’s Ukraine, Дмитро Пташник, СРО, МХП, Ольга Бородіна, CPO, Нафтогаз, Тарас Ніколаєнко, заступник комерційного директора, Fozzy Group, Олексій Нечипоренко, бізнес-архітектор, SAP Ukraine, Андрій Полигаєв, експерт із цифрових рішень SAP для Управління закупівлями, SAP Східна Європа, Назар Фармага, директор департаменту консалтингу “Делойт” в Україні.

“Днями Центру вдосконалення закупівель виповнилося 5 років. Ми пишаємося, що за цей час Центр став платформою для обговорення майбутнього публічних та комерційних закупівель. Тому ми з радістю проводимо цю дискусію та впевненні, що вона надасть нашим учасникам конкретні рішення для трансформації закупівель”, – розповіла модератор заходу Наталія Шаповал.

Назар Фармага озвучив прогнози закупівельної сфери на 2022 рік, а також поділився результатами глобального та локального досліджень Deloitte у сфері закупівель. Дані свідчать про однорідність пріоритетів розвитку функції серед іноземних та українських компаній. Йдеться про управління операційною ефективністю та зменшення витрат. 

“На 2022 рік ми бачимо два ключові тренди – це якісна своєчасна аналітика і розвиток стратегічного партнерства з постачальниками. Аналітика служитиме фундаментом для розробки категорійних стратегій, забезпечить системний підхід до управління витратами та операційною ефективністю. Побудова стратегічного партнерства з ключовими постачальниками забезпечує ефективне управління ризиками та безперебійність поставок”, – наголосив Назар Фармага.

Спікерами першої панельної дискусії, присвяченої потребам та трендам трансформації закупівельної функції, виступили Ольга Бородіна та Тарас Ніколаєнко. 

За словами Ольги Бородіної, перед Нафтогазом стоїть ряд складних задач, які формують основу для трансформації закупівельної функції: “Для Нафтогазу ми будемо намагатися скоротити цикл закупівель. Зараз деякі закупівлі займають 6-9 місяців від заявки до контракту. Нам дуже важливо скорочувати цей строк. Потрібно знижувати кількість безуспішних тендерів. І затим ми будемо нарощувати кількість категорійних стратегій, підвищувати професіоналізм. І далі будемо займатися автоматизацією”.

Під час першої дискусійної панелі активно обговорювалися шляхи трансформації функції закупівель за умови збереження операційної ефективності. Зокрема, Тарас Ніколаєнко,  заступник комерційного директора Fozzy Group, зазначив: “Для нас важливо у процесі трансформації залишити всю мережу операційно ефективною та мобілізувати ресурси, щоб наростити категорійні стратегії. Є багато компонентів, які потрібно об’єднати і показати ефективність”.

Під час онлайн-конференції учасники взяли участь в опитуванні.На питання “Яка тема для вас пріоритетна на 2022 рік?” респонденти найчастіше відповідали “операційна ефективність” та  “цифрова трансформація”.

Друга дискусійна панель була присвячена практичним кейсам успішних трансформацій. Спікерами виступили Олександр Богородов, фінансовий директор, McDonald’s Ukraine та Дмитро Пташник, СРО, МХП.

Дмитро Пташник серед найуспішніших трансформаційних кейсів за останні два роки назвав створення центрів постачання по напрямку бізнесу: “Що ми отримали на виході. Операційну ефективність. Швидкість здійснених закупівель збільшилась у 2 рази. Кількість операційної роботи зменшилась в 3 рази. Чому? Кожен центр забезпечує той бізнес, на якому він спеціалізується. Абсолютно відсутнє дублювання функцій на кожному з цих бізнесів. Ми вивели всі відділи постачання з функціонального адміністративного управління директорів підприємств, тим самим звільнивши директорів підприємств від непрофільної роботи. Ми перевели велику кількість закупівель на планову основу, щоб поставка відбувалася в найкоротші терміни”.

Олександр Богородов серед найуспішніших трансформаційних кейсів, які дозволили подолати виклики, назвав локалізацію постачання: “Глобальні ланцюги поставок досить розірвані. Для нас важливим питанням стала регіоналізація, локалізація постачання. Ми цілеспрямовано працюємо, щоб декілька українських компаній ставали постачальниками МакДональдз кожного року. Ці підприємства модернізують своє виробництво, щоб відповідати нашим високим стандартам і як результат стають конкурентно привабливими у світі. Тобто це не лише користь для бізнесу, а і розвиток економіки країни вцілому”.

На завершення Андрій Полигаєв,  експерт із цифрових рішень SAP для Управління закупівлями, SAP Східна Європа, відповів на запитання, чим є інформаційні системи – ризиком чи можливістю: “Показники окупності ІТ-проєктів у закупівлях зазвичай дуже високі – термін повернення інвестицій близько року. Ефект формується набором удосконалень, і виміряти їх можна здебільшого ІТ-інструментами”.Подивитися запис відео-трансляції онлайн-конференції можна за цим посиланням.