>
W ciągu ostatniego roku wszyscy przekonaliśmy jak wrażliwe mogą być łańcuchy dostaw. Każdy, kto doświadczył opóźnienia w dostarczeniu pilnie potrzebnego produktu rozumie potencjalne konsekwencje turbulencji w funkcjonowaniu łańcuchów dostaw. W przypadku szczepionek mogą one być szczególnie dotkliwe. Dlatego też 18 z 20 największych producentów szczepionek korzysta z rozwiązań SAP, by zabezpieczyć swoje procesy logistyczne.
Liczne firmy farmaceutyczne zajmujące się badaniami i rozwojem stworzyły i przetestowały szczepionki z rekordową prędkością. Teraz stoją przed kolejnym wyzwaniem. Aby opanować pandemii, około 7,6 miliarda ludzi na całym świecie musi zostać zaszczepionych. Popyt jest zatem bezprecedensowy, a łańcuchy dostaw firm produkujących szczepionki na COVID-19 są rozciągnięte do granic możliwości.
Według Bruce’a Y. Lee, profesora polityki zdrowotnej i zarządzania na City University of New York Graduate School of Public Health and Health Policy, łańcuchy dostaw w przemyśle farmaceutycznym są złożone i nie zawsze były najsolidniejsze. Według Lee, powodem często było nieodpowiednie przechowywanie, transport i niewystarczająco duży personel, co prowadziło do powstania poważnych wąskich gardeł i marnotrawstwa wielu dawek szczepionek.
Światowi producenci szczepionek nie zaczynają jednak od zera. Wielu globalnych graczy zdigitalizowało swoje procesy, aby osiągnąć odpowiednią skalę produkcji i elastyczność łańcuchów dostaw.

Główni producenci szczepionek w przeważającej mierze korzystają z SAP

Obecnie 18 z 20 głównych światowych producentów szczepionek prowadzi swoją produkcję w oparciu o rozwiązania SAP, które obejmują cały proces – od produkcji po dystrybucję, jak i podawanie oraz monitorowanie szczepionki. Jednym z nich jest niemiecka firma CureVac, której szczepionka przeciw COVID-19 niedługo trafi do masowej produkcji.

Potrzebujemy SAP do produkcji i dystrybucji naszej szczepionki na skalę globalną – Pierre Kemula, dyrektor finansowy CureVac

Inny producent, Moderna, który rozpoczął wysyłkę swojej szczepionki COVID-19 w styczniu, polega na cyfrowych rozwiązaniach łańcucha dostaw SAP, aby pomóc w dystrybucji setek milionów dawek. Rozwiązanie pomaga firmie w przestrzeganiu międzynarodowych przepisów mających na celu zapobieganie docieraniu do pacjentów podrabianych leków poprzez stałą aktualizację repozytorium serializacji, zarządzanie numerami seryjnymi i funkcje raportowania regulacyjnego.
Moderna wykorzystuje dedykowaną dla farmacji chmurę publiczną, która umożliwia współpracę z partnerami łańcucha dostaw. W samych Stanach Zjednoczonych to rozwiązanie przetwarza już ponad 70 procent leków, które trafiają do ustawowej weryfikacji.
Podobne narzędzia są używane przez AstraZeneca, Sanofi, GlaxoSmithKline (GSK) i Pfizer, czyli we wszystkich firmach farmaceutycznych pracujących nad szczepionkami COVID-19.
AstraZeneca korzysta z SAP Work Manager do nadzorowania sprzętu produkcyjnego i pomagania menedżerom w przewidywaniu, kiedy maszyny wymagają konserwacji. Według Michaela Zboraya, głównego analityka biznesowego w AstraZeneca, spowodowało to wzrost wydajności pracowników o 6-8%.
Ponad 90 procent globalnych przychodów z działalności farmaceutycznej i szczepionkowej GSK jest zarządzanych za pomocą oprogramowania SAP, co umożliwia firmie wykorzystanie gromadzonych danych i opracowywanie wniosków z tych informacji w celu usprawnienia operacji. GSK korzysta również z SAP Ariba, aby pomóc w pozyskiwaniu surowców, z których składają się jej szczepionki.
Natomiast Sanofi, francuski producent leków, korzysta z platformy SAP S/4HANA, aby optymalizować oraz standaryzować procesy produkcyjne oraz biznesowe.

Szczepionki wymagają łańcucha dostaw zapewniającego szybkość, przejrzystość i elastyczność

Gdy producent ukończy formułę szczepień, następną przeszkodą są niezawodna produkcja i logistyka. Dystrybucja i podawanie szczepionek na skalę COVID-19 jest monumentalnym wyzwaniem. Stawka jest wysoka, ponieważ zakłócenia w łańcuchu dostaw mogą uniemożliwić dostarczenie szczepionki i negatywnie wpłynąć wiele elementów życia społecznego i gospodarczego. Szybkie reagowanie na nieoczekiwane przerwy ma kluczowe znaczenie i jest możliwe tylko wtedy, gdy cały łańcuch dostaw, od zaopatrzenia po produkcję i dostawę, jest zarządzany kompleksowo i z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi cyfrowych.
Według dr Olivera Nuernberga, eksperta SAP for Life Sciences, trzy cechy odróżniają łańcuch dostaw szczepionek przeciwko COVID-19 od typowego farmaceutycznego łańcucha dostaw i sprawiają, że ścisła koordynacja jest koniecznością. Po pierwsze, temperatura większości szczepionek musi być ściśle kontrolowana.

Monitorowanie temperatury w czasie rzeczywistym jest tutaj ogromnym atutem i pozwala producentowi szybko reagować, jeśli jakakolwiek szczepionka zepsuje się podczas transportu – dr Oliver Nuernberg, ekspert SAP for Life Sciences

Po drugie, ponieważ popyt na szczepionki będzie większy niż podaż przez dłuższy czas. Po trzecie, klienci i warunki dostawy są inne niż zazwyczaj. Odbiorcami dostaw szczepionek przeciw COVID-19 są na ogół organy rządowe, a nie apteki, które rutynowo zajmują się delikatnymi lekami.