>

SAP SE, 2020 yılı finansal sonuçlarını açıkladı

SAP’nin 2020 Gelirleri Hedeflerinin Üstünde Gerçekleşti

Faaliyet Karı ve Serbest Nakit Akışında Güçlü Artış İzlendi

Kurumsal uygulama ve yazılım alanında dünya lideri SAP, 2020 yılının dördüncü çeyreği ve tüm yıla dair finansal sonuçlarını açıkladı. SAP, revize edilen tüm 2020 gelir hedeflerini aştı ve faaliyet kârı için belirlenen aralığın en üst noktasına ulaştı. SAP, ayrıca”Rise with SAP” ile kurumların dijital dönüşümünü desteklemek ve buluta geçişi kolaylaştırmak amacıyla sunduğu yeni iş modelini de duyurdu.

 • 2020 mali yılında, IFRS bulut gelirleri (sabit kurlarla) %17, IFRS dışı bulut gelirleri (sabit kurlarla) %18 artış gösterdi.
 • Mevcut bulut siparişleri (sabit kurlarla) %14 artış göstererek 7,2 milyar euro olarak gerçekleşti.
 • 2020 mali yılında IFRS bulut brüt kâr marjı (sabit kurlarla) % 3,1 (yüzde puan) artışla %66,5 olarak gerçekleşirken, IFRS dışı bulut brüt kâr marjı (sabit kurlarla) %1,3 (yüzde puan) artışla %69,6 olarak gerçekleşti.
 • 2020 mali yılında IFRS faaliyet kârı (sabit kurlarla) %48 artarken, IFRS dışı faaliyet kârı (sabit kurlarla) %4 artış gösterdi.
 • 2020 mali yılında, IFRS Hisse başı kazanç %56, IFRS dışı Hisse başı kazanç %6 arttı.
 • 2020 mali yılında faaliyet nakit akışı, bir önceki yıla göre yaklaşık iki kat artarak ve yükseltilmiş öngörüleri aşarak 7,2 milyar euroya, serbest nakit akışı 6 milyar euroya ulaştı.
 • Müşteri Net Tavsiye Skoru (NPS) güçlü bir artış gösterdi, Çalışan Bağlılığı Endeksi rekor düzeye ulaştı.
 • 2021 hedefleri buluta geçişteki hızlanmayı yansıtıyor.
 • Qualtrics’in ilk halka arzı başarıyla gerçekleşti.

Kovid-19 krizinin devam etmesine ve birçok bölgede dışarı çıkma yasaklarının yeniden uygulanmasına rağmen 2020’nin dördüncü çeyreğinde SAP SE’nin iş performansı aşamalı olarak yükseldi. Dördüncü çeyrekte bulut gelirleri, ana olarak Concur’da iş seyahatleriyle ilgili ‘kullandığın kadar öde’ işlem gelirlerindeki düşüşten dolayı etkilenmeye devam etti. Ancak, E-ticaret, Business Technology Platform (İş Teknolojileri Platformu) ve Qualtrics çözümlerine yönelik devam eden yüksek talep ve özellikle SuccessFactors Çalışan Deneyimi Yönetimi gibi rekabetçi alanlarda kazanılan yeni müşteriler sonucu olarak SAP, Bulut iş kolunda yılı güçlü bir biçimde kapattı. SAP’nin bütüncül işletme dönüşümüne dair yeni iş modeli “Rise with SAP”nin piyasaya sürülmeden önce müşteriler tarafından pilot olarak kullanılmaya başlanması da dördüncü çeyrekteki bulut performansına katkı sağladı. Kuzey Amerika ve Avrupa’da hem bulut satışlarında yılın başlangıcında beklenenden daha iyi bir performans elde edildi, hem de yazılım lisansı gelirleri SAP’nin dijital tedarik zinciri çözümlerine yönelik güçlü talepten olumlu etkilendi.  Ek olarak, SAP, Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) alanında rekabette önemli kazanımlar elde etti.

SAP CEO’su Christian Klein yaptığı açıklamada, “Dünyanın önde gelen şirketleri, akıllı işletmelere dönüşmek amacıyla SAP ile çalışmaya başladı. Müşterilerimizin buluttaki dönüşümlerini  hızlandırarak, şirketlerin çalışma biçimlerini yeniden tanımlıyoruz. Yılı başarıyla tamamlamamız ve geçtiğimiz günlerde duyurduğumuz bütüncül işletme dönüşümüne dair yeni iş modelimiz “Rise with SAP”,  yeni hedeflerimize ulaşmamızda gücümüze (bize) güç katıyor. ” dedi.

SAP CFO’su Luka Mucic ise şunları söyledi: “2020’de benzeri görülmemiş zorluklarla dolu bir ortamda, her çeyrekte ve yılın tamamında nakit akışında rekora imza attık. Maliyet tarafında aldığımız hızlı aksiyonlarla birlikte beklenenin üzerinde seyreden gelir artışımız, güçlü bir faaliyet kârı elde etmemizi sağladı. SAP’nin yönünü hızlı bir şekilde buluta çevirmesi, uzun vadeli ve sürdürülebilir bir büyümeyi getirmenin yanı sıra şirketimizin direncini ve iş alanımızın tahmin edilebilirlik düzeyini de önemli ölçüde artıracaktır.”

Dördüncü çeyrekte mevcut bulut siparişleri %7 oranında artarak 7,15 milyar euroya yükseldi (sabit kurda %14 artış gerçekleşti). Bulut geliri, bir önceki yıla oranla %8 artarak 2,04 milyar euroya (IFRS), IFRS dışı ise %7 artarak 2,04 milyar euroya yükseldi ve sabit kurlarla IFRS dışı olarak %13 artış gösterdi. Yazılım lisansı gelirleri, bir önceki yıla oranla %15 düşüş göstererek 1,70 milyar euro oldu (IFRS ve IFRS dışı), sabit kurlarla IFRS dışı olarak %11 oranında düşüş izlendi. Bulut ve yazılım gelirleri geçtiğimiz yıla göre %4 oranında azalarak 6,58 milyar euro (IFRS ve IFRS dışı) olarak gerçekleşirken, sabit kurlarla IFRS dışı olarak %1 arttı. Toplam gelir, geçtiğimiz yıla oranla %6 oranında düşüşle, 7,54 milyar euro (IFRS ve IFRS dışı) olarak gerçekleşirken, sabit kurlarla IFRS dışı olarak %2 oranında düşüş gösterdi.

Dördüncü çeyrekte öngörülebilir gelirlerin payı bir önceki yıla oranla yaklaşık %4 (yüzde puan)  büyümeyle, yaklaşık %65 olarak gerçekleşti.

Dördüncü çeyrekte IFRS faaliyet kârı ve faaliyet kâr marjı, geçtiğimiz yılın bir önceki dönemiyle kıyaslandığında hisse bazlı personel giderlerinin düşmesinden olumlu etkilendi. Faaliyet kârı yıllık bir önceki yıla oranla %26 artışla 2,65 milyar euro (IFRS) olurken, IFRS dışı olarak %3 düşüşle 2,77 milyar euro oldu ve sabit kurlarda IFRS dışı olarak %3 arttı. Faaliyet kâr marjı geçtiğimiz yıla göre %9,1 (yüzde puan) artışla %35,2’ye (IFRS), ve IFRS dışı olarak geçtiğimiz yıla göre %1,4 (yüzde puan) artışla %36,7’ye ve sabit kurlarla IFRS dışı olarak %1,5 (yüzde puan) artışla %36,8’e yükseldi.

Yılın tamamında bulut gelirleri bir önceki yıla göre %17 oranında artarak 8,08 milyar euro (IFRS)  oldu; IFRS dışı olarak ise %15 artışla 8,09 milyar euro oldu, ve sabit kurlarla IFRS dışı olarak %18 artış gösterdi. Yazılım lisansı gelirleri, geçtiğimiz yıla göre %20 düşüş göstererek (IFRS ve IFRS dışı için) 3,64 milyar euro olarak gerçekleşirken, sabit kurlarda IFRS dışı olarak %17 oranında düşüş gösterdi. Bulut ve yazılım gelirleri geçtiğimiz yıla göre %1 oranında artarak (IFRS ve IFRS dışı için) 23,23 milyar euro olarak gerçekleşirken, sabit kurlarda IFRS dışı olarak %3 arttı. Toplam gelir geçtiğimiz yıla göre (IFRS ve IFRS dışı) %1 oranında düşüşle, 27,34 milyar euro olarak gerçekleşirken sabit kurlarda IFRS dışı olarak %1 oranında yükseliş gösterdi.

Yılın tamamında tahmin edilebilir gelirlerin payı bir önceki yıla göre %5 (yüzde puan) artışla yaklaşık %72’ye yükseldi.

Yılın tamamında IFRS faaliyet kârı ve faaliyet kâr marjı, 2019 yılına göre önemli düşüş kaydeden yeniden yapılanma giderleri ve düşük seyreden hisse bazlı personel giderlerinden olumlu etkilendi. Faaliyet kârı, geçen yıla oranla %48 artışla (IFRS) 6,62 milyar euro olurken, IFRS dışı %1 artışla 8,28 milyar euro olarak gerçekleşti ve sabit kurlarla IFRS dışı %4 artış gösterdi. Faaliyet kâr marjı geçtiğimiz yıla oranla (IFRS) %8,0 (yüzde puan) artışla, %24,2’ye, IFRS dışı olarak ise bir önceki yıla oranla %0,6 (yüzde puan) artışla %30,3’e ve sabit kurlarla IFRS dışı olarak yıllık %0,8 (yüzde puan) artışla %30,5’e yükseldi.

Yılın tamamı için işletme nakit akışının bir önceki yılı ikiye katlayarak ve 6 milyar euro olarak yükseltilmiş hedeflerin de üzerine çıkarak yaklaşık 7 milyar euro olması bekleniyor. Serbest nakit akışının, sene içinde 4,5 milyar euronun, yükseltilmiş hedeflerin de önemli ölçüde üzerine çıkarak yılın tamamı için yaklaşık 5,9 milyar euro olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Nakit akışı, vergi ve yeniden yapılandırma ödemelerindeki düşüşün yanı sıra işletme sermayesi yönetiminin başarısından olumlu yönde etkilendi.

2021 Hedefleri

SAP, iş alanlarındaki güçlü büyüme ivmesi ve Kovid-19 krizinden çıkışın hızına ve zamanlamasına ilişkin en iyi tahminler ışığında 2021 yılının tamamı için aşağıdaki öngörüyü sunuyor. Bu öngörü,  aşı programlarının küresel olarak yaygınlaşmasıyla birlikte Kovid-19’un etkilerinin azalacağı ve 2021’in ikinci yarısında aşamalı olarak pazardaki talepte iyileşme görüleceği yönündeki varsayıma dayanıyor.

 • SAP, IFRS dışı bulut gelirlerinin sabit kurlarla 9,1 ila 9,5 milyar euro olarak gerçekleşeceğini (2020’de 8,09 milyar euro), sabit kurlarla %13 ila %18’lik bir artış gerçekleşeceğini tahmin ediyor.
 • SAP, IFRS dışı bulut ve yazılım gelirlerinin sabit kurlarla 23,3 ila 23,8 milyar euro olarak gerçekleşmesini (2020’de 23,23 milyar euro), sabit kurlarla %2’lik bir artış gerçekleşmesini bekliyor.
 • SAP, IFRS dışı faaliyet kârının sabit kurlarla 7,8 ila 8,2 milyar euro olarak gerçekleşeceğini (2020’de 8,28 milyar euro), sabit kurlarda %1 ila %6’lık bir düşüş göstereceğini tahmin ediyor.
 • Öngörülebilir gelirlerin payının (bulut gelirlerinin ve yazılım destek gelirlerinin tamamı olarak tanımlanabilir) yaklaşık %75’e (2020’de %72) ulaşacağı tahmin ediliyor.

SAP’nin 2021 yılının tamamına yönelik ticari öngörüsü sabit kurlara göre hesaplanmış olup, raporlanmış güncel kurlara göre verilen bu rakamların yıl boyunca döviz kurlarında gerçekleşebilecek  dalgalanmalardan etkilenmesi beklenmektedir.

SAP’nin 2020 yılının dördüncü çeyreği ve tüm yıla dair finansal sonuçlarının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.