>

İnsan kaynakları profesyonelleri ve kanaat önderleri SAP’nin”HR Connect” etkinliğinde buluştu

SAP Türkiye tarafından NTT Data Business Solutions sponsorluğunda düzenlenen etkinlikte, insan kaynaklarına yönelik en son teknolojik yenilikler ve gelecek dönem İK süreci konuşuldu

“İnsanlar, dünyanın yenilenebilen ama yeri dolmayan kaynağıdır”

İş dünyasının pandemi sonrasındaki en önemli konularından biri haline gelen İnsan Kaynakları; bugünün temel konuları arasında yer alan küresel ekonomik dalgalanmalar, toplumsal değişim, yapay zeka ve teknolojiyle beraber önemli bir dönemeçte. SAP Türkiye tarafından, NTT Data Business Solutions ana sponsorluğunda İstanbul’da düzenlenen HR Connect etkinliği hem sektörün önemli CHRO’larını hem de kanaat liderlerini bir araya getirdi.

SAP Türkiye tarafından, NTT Data Business Solutions ana sponsorluğunda İstanbul’da düzenlenen ve açılışına iş dünyasından önemli isimlerin katıldığı “HR Connect” etkinliğinin açılışını SAP Avrupa, Orta Doğu ve Afrika İnsan Yönetimi Deneyimi Başkanı Jan Duthoo yaparken SAP Güney Avrupa, Afrika, Orta Doğu Dijital Hizmetler İK Direktörü Hande Genç ise “Geleceğin İş Gücü” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Yarım günlük etkinlikte, yeni nesil iş gücü, gelecek dönemin insan kaynakları süreçleri, İK’da teknolojik yenilikler, çevik iş gücü, inovasyon ve yetenek yönetimi konuları ele alındı. 

“Dijital şampiyon olan firmalar, pek çok alanda artış gösterdi.”

SAP Güney Avrupa, Afrika, Orta Doğu Dijital Hizmetler İK Direktörü Hande Genç konuşmasında, “İş dünyası pek çok değişimden geçiyor, özellikle Covid’den sonra alışveriş alışkanlıklarımız bile değişti. Tüm firmalar gibi bizde de Covid’le birlikte geleceğe yönelik tasarımlar gözden geçirilmeye, hibrit çalışma, akıllı teknolojiler, çalışan deneyimi, dijital yetenekler ve liderlik başlıkları, daha fazla konuşulmaya başlandı. Dijitalleşmeyi gerçekleştirebilen ve dijital şampiyon olan firmalar, ciro ve karlılıkta %76, çalışan memnuniyetinde %87, çalışan bağlılığında %75 artış gösterdi” dedi.

“Kültür etkili iletişim ve değerli deneyimlerle bağlılığı artırır”

“Bağlılık Değişti, Ne Yapacağız Şimdi?” başlığı altındaki konuşmasında Şişecam İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Şengül Arslan; insanlığın geleceğini şekillendiren mega trendlerin etkisiyle dönüşen iş yaşamına ve kurum kültürünün önemine dikkat çektiği konuşmasında şunları söyledi: “İş dünyasında hem çalışma modelleri hem de işgücünün iş yaşamından beklentileri büyük bir hızla değişiyor. İnsanla ilgili platformların da bu değişime ayak uydurabilmesi için yapılandırılması gerekiyor. Yeni dünyada aynı ortamlarda daha az birlikte olsak da kurum kültürünü devam ettirebilmek için bazı soruların cevaplarına ihtiyacımız var. Kim olduğumuz, neden var olduğumuz, birbirimize nasıl davrandığımızla ilgili soruların cevaplarını bulmalıyız. Kültür ancak etkili bir iletişim ve çalışanlara değerli hissettiren deneyimlerle birleştiğinde kuruma bağlılığı artırır. Bunun için çalışanlara doğrudan dokunan sistemlere ve insan odaklı bir liderlik yaklaşımına ihtiyaç var.”

“Gün sonunda önemli olan insana dokunan ve fark yaratan yaklaşımlardır.”

Etkinliğe katılan Girişimci, Senarist ve Oyuncu Mert Fırat, kurucularından biri olduğu İhtiyaç Haritası Platformu hakkında konuşarak sadece sivil toplum örgütü olmadıklarını aynı zamanda da teknoloji şirketi olduklarını söyleyerek en son İH platformu için geliştirdikleri chatbot’tan söz etti. Fırat “Değişimin kendisi sürekli değişime açık. Normalde zor kat edilen yollar teknoloji ile hızlı bir şekilde kat edilmeye başladı ama gün sonunda önemli olan insana dokunan ve fark yaratan yaklaşımlar. İnsanların konuşma şekilleri önemli. Hem herkese ses olmak hem geride kalanları düşünerek konuşmak gerek. İyi olma hali içinde insan kaynağının mevcut potansiyeli de ortaya çıkar” diyerek sanatla örgütlenmenin önemine de dikkat çekti: “Sanatla örgütlenmenin faydasını da deprem zamanında DasDas İstanbul’da 10 gün boyunca yüzlerce gönüllümüzle tasnif edip paketlediğimiz ve bölgelerdeki depolarımıza gönderdiğimiz destekler gösterdi.”

Etkinlik kapsamında “İşin, İş Gücünün ve İş Yerinin Geleceği” başlığıyla SAP Türkiye Danışmanlık Hizmetleri Yöneticisi Doruk Korkusuz’un moderatörlüğünde düzenlenen panele ise Arçelik Yetenek Yönetimi ve Yetkinlik Gelişimi Kıdemli Direktörü İstem Başar, Anadolu Efes Group CHRO’su Banu Artüz, Borusan Cat CHRO’su İrem Erdoğan ve SOCAR Türkiye Kurumsal İK Grup Direktörü Naila Mammadova katıldı. Panelde farklı sektörler ve coğrafyalarda uyum içerisinde çalışanların yaşadığı deneyimlerin küresel düzeyle yaşanan gelişim ve değişimlerden nasıl etkilendiği ve şirketlerin geleceğe nasıl hazırlandığı üzerine duruldu.

“Bizleri birleştiren; sahip olduğumuz değerler”

Arçelik Yetenek Yönetimi ve Yetkinlik Gelişimi Kıdemli Direktörü İstem Başar, “Arçelik 58 farklı ülkede 45 bin kişi. Bu büyüklüğü yönetirken global bir çekim merkezi olma vizyonunu ele alıyoruz. Bizi birleştiren en önemli unsur sahip olduğumuz değerler ve bu da dünyanın neresinde olursak olalım bizi birleştiriyor” diye konuştu.

“Çalışan deneyimi, odak noktamız”

Değişen çalışma ortamlarında kapsamlı kültürel değişime yöneldiklerinden söz eden Anadolu Efes Group CHRO’su Banu Artüz de “Nasıl bir deneyim yaşatacağımızı önce kendimize soruyoruz çünkü çalışan deneyimi bizim odak noktamız” dedi ve datayı standardize edip daha anlamlı kararlar vermeyi istediklerine dikkat çekti ve SAP SuccessFactors’ı kullanmanın kendilerine büyük ölçüde yardımcı olduğunu belirtti.

“İnsan Kaynakları olarak globali iyi takip etmeli, işi iyi anlamalı, iş birliği yapmalı ve kültür elçisi olmalıyız”

Borusan Cat CHRO’su İrem Erdoğan da konuşmasında inovasyonun öneminden bahsetti ve faaliyet alanlarının hiç durmadığını söyleyerek “İK’nın global gelişmeleri yakından takip etmesi, işi iyi anlaması, iş birliği yapması ve kültür elçisi olması gerekir. Geleceğe ancak bu şekilde iyi hazırlanabilirsiniz” dedi.

“İnsanlar, dünyanın yenilenebilen ama yeri dolmayan kaynağıdır”

SOCAR Kurumsal İK Grup Direktörü (Corporate HR Group Director) Naila Mammadov ise farklı iş simülasyonları yaparak değerleri korumaya çalıştıklarını söyleyerek, “İnsanlar dünyanın yenilenebilir ama yeri doldurulamayan kaynağıdır mottosu ile çalışıyoruz. Bu yüzden beklentileri karşılamak ve nitelikli iş gücünü elimizde tutmak için farklı iş esnekliği sağlıyoruz” diye konuştu.

“İnsanların ihtiyaçlarının ön planda olduğu bir yetenek yönetimi modeline doğru geçiş”

Etkinlikte konuşmacı olan SAP Türkiye İş Gücü Yönetimi Çözümleri Yöneticisi Hakan Pehlivan; “Jenerasyonlar, insanların beklentileri, alışkanlıkları değişiyor. Hal böyleyken, insanların ihtiyaçlarının ön planda olduğu bir yetenek üretimi modeline doğru geçiş başlıyor” dedi.

“İnsanı merkeze koyduğunuzda her şey çok değişken olabiliyor”

Etkinliğin öğleden sonraki paneli “Endüstri Penceresinden İK Dönüşü Örnekleri” başlığında NTT DATA Business Solutions TR Çözüm Satışları Başkanı Cansu Ünalır Orhan’ın moderatörlüğünde gerçekleşti. SAP SuccessFactor’un endüstride ve hizmet sektöründeki uygulamalarının en büyük artısının, sahip olunan yüksek teknoloji sayesinde uzun vadeli ihtiyaçlara yanıt verebilmesi olduğunu belirterek, SAP’nin tüm ürünlerinde olduğu gibi inovasyonu odağına alan yaklaşımının pozitif etkilerini, birçok farklı sektörde görmekten olayı duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Panelin konuşmacılarından Fevzi Gandur Lojistik İK Direktörü Serap Yetiş; her şeyin konuşulabileceği düzeyde şeffaf, insanların kendini önemli hissettikleri bir çalışma ortamı oluşturmanın ve iş yerinin nasıl bir kültüre sahip olduğunun çok önemli olduğuna dikkat çekti. Yetiş; SAP SuccessFactors’a yaptıkları geçiş sürecinde özellikle yöneticilerin paydaş haline gelmesi ile kurum olarak hedefledikleri kurguya kısa sürede ulaştıklarını belirtti ve en önem verdikleri başlığın verilerin kullanılabilirliği, hedefin doğru belirlenmesi ve karşılıklı iletişim ile sisteme adapte olmak olduğunu ifade etti.

Aynı panelde konuşan Memorial Sağlık Grubu İK Direktörü Özlem Çakar ise, özellikle pandemi döneminde daha evvel hiç duymadıkları, yaşamadıkları sorunlar ile karşılaşıp bunları çözdüklerini söyleyerek, sağlık sektörünün esnek bir yapı olmasına rağmen insanı merkeze koyduklarında her şeyin çok değişken olduğuna dikkat çekti.

Özlem Çakar, kendi dijital dönüşüm yolculuklarından örnek vererek, bir yandan kurum içindeki çalışanları değişime adapte etmeye çalışırken diğer yandan da saha çalışanlarının geçişini de iyi yönetmek zorunda kaldıklarını ifade etti.

Panelin bir diğer katılımcısı Demirören Şirketler Grubu İK Direktörü Esra Yazıcı ise, dijitalleşmeyi tüm çalışanların benimsemesinin zaman aldığına, çalışanlara sunulan her yeniliğin kullanıcı dostu olsa bile önce bir direnç ile karşılandığına dikkat çekti. Bu noktada farklılıkları iyi analiz edip anlamak gerektiğini belirten Yazıcı, yönetim olarak çok bilinçli ve istekli olarak geçiş sürecini başlattıkları SAP SuccessFactor adaptasyonunda, dijitalleşme sırasında “insan” odağında şaşmaktan endişe ettiklerini dile getirdi.

“Çalışanın sorumlu olduğu insan odaklı, şeffaf ve bütünleşik sistemler kurgulamak”

Coşkunöz Holding İnsan Kaynakları Direktörü Arzu Öneyman ve İş Süreçleri Dönüşüm Müdürü Ceyhun Düzgün ise SAP & NTT Data ile birlikte geçirdikleri Coşkunöz Holding Code2025 dönüşüm yolcuğundan söz etti. Öneyman, bu yolculukta insan kaynaklarının yöneticilerinin yaratmaya çalıştığı “Çalışanın gelişiminden ve kariyerinden kendisinin sorumlu olduğu” bir dünyada, insan kaynakları sistemlerini bütünleşik ve şeffaf kurgulamak için neler yaptıklarını aktardı.

Ceyhun Düzgün, Coşkunöz’de hayata geçen “Geçmişe değil yarına odaklanan” performans yönetim sistemi ve çalışanların yürüttüğü SAP SuccessFactors sürekli performans yönetimi uygulamasından söz ederek, kurum içinde sağladıkları faydalara değindi.

Etkinlikte konuşmacı olan SAP Türkiye ve Ortadoğu İş Gücü Yönetimi Servis Çözümleri Yöneticisi Volkan Aysel; “Dönüşümün yol haritası sadece karmaşık ve tüm süreçleri kapsayan büyük projeler için değil, çalışan deneyimini etkileyen, onu iyileştirecek her değişiklik için süreç ve teknolojinin bir arada olacağı ve sürekli değişen koşullara uyumlanacak şekilde belirlenmeli” dedi.