>

Dzisiejsza rzeczywistość biznesowa stanowi ogromne wyzwanie dla kadry zarządzającej. Regulacje legislacyjno-prawne, ewolucja potrzeb klientów, niedawna pandemia czy trudna sytuacja polityczna – firmy działają w dynamicznie zmieniającym się środowisku. Aby sprostać tym wyzwaniom, niezbędne jest korzystanie z systemów zarządzania, które są elastyczne i gotowe do szybkiej adaptacji. W odpowiedzi na te potrzeby powstał system SAP S/4HANA.

SAP S/4HANA w pigułce

Portfolio SAP w zakresie rozwiązań ERP kształtuje się w sposób ewolucyjny. W obliczu zmieniających się trendów zarówno technologicznych, jak i tych biznesowych, rozwój produktów stanowi oczywista odpowiedź na ewoluujące potrzeby przedsiębiorstw.

SAP S/4HANA to następca starszych systemów ERP, który jest w pełni zoptymalizowany dla platformy SAP HANA. Wraz z nową wersją systemu SAP wprowadzone zostały tzw. procesy standardowe, pozwalające obniżyć koszty utrzymania systemu. Dzięki temu projekty wdrożeniowe stają się szybsze i tańsze, umożliwiając tym samym sprawniejsze wprowadzanie innowacji.

Jak to możliwe? Koncepcja „Clean Core” utrzymuje niezmienione jądro systemu, bez dużej liczby konfiguracji i rozszerzeń. Jego rolą jest zapisywanie zdarzeń i transakcji biznesowych, pokrywając ok. 60% potrzebnych funkcjonalności.

Jądro systemu ma być obudowane aplikacjami współpracującymi dobranymi w zależności od potrzeb firm. W tym celu SAP udostępnił całą gamę nowoczesnych aplikacji, takich jak SAP Success Factors czy SAP IBP. Wdrożenie tych aplikacji nie dotyka jądra systemu, ale rozszerza je w zależności od specyficznych potrzeb firm.

Dodatkowo firma SAP udostępniła nowoczesne narzędzia do budowania rozszerzeń przez partnerów czy też przez organizacje samodzielnie. Te narzędzia zakładają zarówno możliwość pisania kodu w języku ABAP, ale także wykorzystanie Business Technology Platform. BTP daje możliwość budowania niewielkich aplikacji zbudowanych specjalnie pod potrzeby konkretnej organizacji, z wykorzystaniem najnowszych technologii, takich jak uczenie maszynowe czy blockchain. Aplikacje te można szybko wdrażać i łatwo modyfikować, jak również usuwać, gdy nie będą już potrzebne. Co bardzo istotne, aplikacje na platformie BTP mogą być budowane przez partnerów SAP, a po uzyskaniu certyfikacji, mogą zostać umieszczone w sklepie internetowym SAP.

Dlaczego warto migrować do SAP S/4HANA?

Firma SAP ogłosiła zakończenie wsparcie dla poprzednika systemu SAP S/4HANA, czyli systemu SAP ERP 6.0 (ECC), do dnia 31 grudnia 2025 dla pakietów 1-5 oraz do dnia 31 grudnia 2027 dla pakietów 2027 (żródło:https://support.sap.com/en/release-upgrade-maintenance/maintenance-information/maintenance-strategy/s4hana-business-suite7.html)

Oznacza to, że lada moment skończy się wsparcie producenta dla poprzedniej wersji systemu. Nie warto czekać na ostatnią chwilę z procesem migracji systemu ECC do najnowszej wersji, tym bardziej, że SAP S/4HANA technologicznie i procesowo to zupełnie nowa jakość.

Jakie zatem korzyści może przynieść migracja obecnego systemu do SAP S/4HANA?

  1. Innowacyjna technologia – SAP S/4HANA to zaawansowana platforma ERP, oparta na technologii in-memory computing. Dzięki temu wszystkie dane są przechowywane w pamięci operacyjnej, co przekłada się na szybkie przetwarzanie informacji i błyskawiczny dostęp do kluczowych informacji biznesowych.
  2. Usprawniona analiza danych – SAP S/4HANA oferuje wbudowane narzędzia analityczne oparte na zaawansowanym systemie raportowania. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą szybko analizować ogromne ilości danych, identyfikować trendy i prognozować przyszłe wydarzenia. Wszystko to przekłada się na lepsze zrozumienie środowiska biznesowego i bardziej efektywne podejmowanie decyzji strategicznych.
  3. Nowoczesny, responsywny i intuicyjny interfejs Fiori.
  4. Optymalizacja procesów biznesowych – SAP S/4HANA integruje różne obszary funkcjonalne przedsiębiorstwa, co umożliwia automatyzację i optymalizację procesów biznesowych. Redukcja zbędnych ręcznych działań, eliminacja rozproszonych systemów oraz usprawnienie interakcji pomiędzy różnymi działami firmy prowadzi do większej efektywności operacyjnej.
  5. Skalowalność i elastyczność – dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii SAP S/4HANA umożliwia łatwą skalowalność oraz dostosowywanie się do zmieniających się potrzeb przedsiębiorstwa. Bezproblemowe rozszerzanie funkcjonalności i obszarów działalności jest kluczowe dla firm, które pragną utrzymać przewagę konkurencyjną.
  6. Zintegrowane zarządzanie finansowe – SAP S/4HANA wprowadza nową jakość w zarządzaniu finansami. Zintegrowane moduły pozwalają na lepszą kontrolę nad budżetami, analizę rentowności oraz skrócenie cyklu zamknięcia ksiąg. To z kolei umożliwia szybsze i bardziej precyzyjne raportowanie.
  7. Wsparcie dla nowoczesnych modeli biznesowych – SAP S/4HANA wspiera firmy w adaptacji do nowoczesnych modeli biznesowych, takich jak e-commerce, cyfrowe dostawy czy usługi oparte na chmurze. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą szybko reagować na zmiany.

Migracja do SAP S/4HANA to strategiczny krok, który może znacząco przyczynić się do sukcesu przedsiębiorstwa. Dzięki innowacyjnej technologii, usprawnionej analizie danych, optymalizacji procesów biznesowych, skalowalności, bezpieczeństwu danych, zintegrowanemu zarządzaniu finansowemu oraz wsparciu dla nowoczesnych modeli biznesowych, firma zyskuje solidne fundamenty do efektywnego działania i osiągania sukcesów na rynku. Wprowadzenie SAP S/4HANA to nie tylko modernizacja systemów IT, ale także strategiczna inwestycja w przyszłość przedsiębiorstwa.

Chcesz dowiedzieć się więcej o SAP S/4HANA? Odwiedź naszą stronę https://events.sap.com/pl/2024-s4hana-migracja-do-chmury/pl/home