>

Branża usług profesjonalnych jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki. W samym 2023 roku wzrost zatrudnienia w sektorze usług dla biznesu wyniósł 8 proc.[1] Firmy, które pomagają innym przedsiębiorstwom osiągnąć sukces stoją jednak przed wieloma wyzwaniami, związanymi przede wszystkim z rosnącą konkurencją i trudnościami w pozyskiwaniu odpowiednich specjalistów. Aby sprostać oczekiwaniom klientów, warto postawić na rozwój technologiczny.

 

Dynamika rozwoju branży professional services nabrała wyjątkowego rozpędu po pandemii. Przez lata sektor ten opierał się na budowaniu zespołów ekspertów i przekazywaniu wiedzy wewnątrz organizacji. Obecnie, widocznym trendem jest zanik tego modelu funkcjonowania. Praca zdalna, do której wszyscy już przywykliśmy, a także trudności w pozyskiwaniu pracowników sprawiają, że coraz więcej firm decyduje się na korzystanie z pracy freelancerów. Zapewnienie im dobrej platformy do współpracy to dla przedsiębiorstw priorytet, podobnie jak dopasowanie się do potrzeb klientów, którzy oczekują dostępu do usług w czasie rzeczywistym z każdego zakątka globu. Coraz więcej firm weryfikuje zatem swoje modele biznesowe, by stać się bardziej “wirtualnymi”, a co za tym idzie, konkurencyjnymi.

 

W gąszczu wyzwań

Konkurencja bowiem nie śpi. Jak wynika z danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, w 2023 roku powstało w Polsce niemal 38 tysięcy firm określających swoją aktywność jako “Działalność profesjonalną”[2]. Ta dynamika pokazuje, jak trudno jest obecnie wyróżnić się z tłumu. Dodatkowa presja cenowa zmusza firmy do szukania oszczędności w ramach ich działalności operacyjnej. Nie jest to proste. Zdalny dostęp do freelancerów wydaje się być ułatwieniem, jednak realnie tworzy kolejne wyzwanie, jakim jest utrzymanie satysfakcji klienta przy pracy w rozproszonym zespole.

 

Budowanie długotrwałych relacji w globalnym, wirtualnym świecie to coś, o co firmy muszą dzisiaj dbać ze zdwojoną siłą. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy dostarczane przez nich usługi są wysokiej jakości, a klient ma zapewnione poczucie bezpieczeństwa, także tego cyfrowego. W 2020 roku w Polsce wartość transakcji przechwyconych przez cyberprzestępców wyniosła 260 mln złotych, podczas gdy w 2021 roku było to już niemal 360 mln złotych[3], co pokazuje skalę zjawiska. Do listy branżowych wyzwań można także dopisać: konieczność ciągłego dostosowywania się do zmian regulacyjnych, czy też wdrażania rozwiązań z zakresu zrównoważonego rozwoju.

 

Jeden system, wiele ułatwień

Czy zatem faktycznie tak trudno jest dzisiaj zarządzać firmą z branży usług profesjonalnych? Niekoniecznie. Z pomocą przychodzi technologia, a dokładniej narzędzia pozwalające na automatyzację procesów oraz poprawę bezpieczeństwa i możliwości współpracy. Systemy ERP, takie jak SAP S/4HANA, ułatwiają zarządzanie niemal każdym obszarem biznesowym firmy. Umożliwiają stworzenie wirtualnych platform współpracy, poprawiają zatem produktywność, nawet w przypadku zespołów pracujących całkowicie zdalnie.

 

Dodatkowo automatyzacja, a więc odejście od żmudnych i powtarzalnych zadań, pozwala firmom na zwiększanie przychodów bez zwiększania zatrudnienia. Nie bez znaczenia są też korzyści związane z bezpieczeństwem – cyfrowym i prawnym. System taki jak SAP S/4HANA ma już wbudowane mechanizmy zapewniające zgodność z danymi przepisami, a także szereg zabezpieczeń przed atakami hackerskimi. Co najważniejsze, konfiguracja oprogramowania ERP może odpowiadać na konkretne potrzeby danych firm z sektora, niezależnie od tego, jakie usługi profesjonalne świadczą. Wdrożenie jednolitego, spójnego rozwiązania może rozwiązać więc wiele problemów, z którymi borykają się firmy z branży professional services i umożliwić im skupienie się na tym, co najważniejsze: dostarczaniu usług, które doprowadzą ich klientów na biznesowy szczyt.

 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, skontaktuj się ze mną w wiadomości prywatnej na LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/wioleta-marciszewska-6439bb75/ 

 

 

[1] Raport: w usługach wspólnych dla biznesu w Polsce pracuje ponad 435 tys. osób – Puls Biznesu – pb.pl

[2] Nowe firmy: 2023 rok – BNF

[3] Oszustwa w internecie. Rekordowe statystyki w Polsce | CyberDefence24