>

Pochodząca z Polski, lecz działająca globalnie, spółka KGHM postawiła na rozwiązania SAP w zakresie standaryzacji i optymalizacji procesów zakupowych. Dzięki raportowaniu opartemu na chmurze, miedziowy konglomerat zyskał dostęp w czasie rzeczywistym do kluczowych danych.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Oxford Economics, tylko 23% menedżerów ds. zakupów i łańcucha dostaw jest w stanie uzyskać jasny obraz całości wydatków w czasie rzeczywistym. Co więcej, aż 49% osób odpowiedzialnych za zakupy firmowe cały czas samodzielnie przygotowuje raporty, które są podstawą do podejmowania decyzji biznesowych, zamiast korzystać z raportów generowanych automatycznie.
Optymalizacja i automatyzacja procesów związanych z procurementem to zatem jedno z ważniejszych wyzwań, które stoją przed organizacjami poszukującymi oszczędności i opcji szybszego reagowania na zmieniające się warunki rynkowe. Jedną z firm, która szukała rozwiązania w tym zakresie jest polski konglomerat miedziowy – KGHM.

Wyzwania i szanse KGHM

Założona ponad 50 lat temu, KGHM Polska Miedź S.A. jest globalną firmą górniczą i jednym z siedmiu największych producentów miedzi na świecie. Zarządza dziewięcioma kopalniami metali i zatrudnia ponad 34 000 pracowników w Polsce, Kanadzie, Chile i Stanach Zjednoczonych. Konglomerat koncentruje się na poszukiwaniach rud metali, inwestycjach i innowacjach, aby wspierać rozwój i budować wartość firmy.
Konglomerat chciał ustandaryzować procesy zakupowe i umożliwić podejmowanie bardziej świadomych, opartych na danych decyzji w zakresie zakupów strategicznego zaopatrzenia. Aby wesprzeć cele transformacji działu zakupów, KGHM podjął współpracę z SAP oraz partnerami (ITPossible, Profitia Management Consultants i Aiconic), aby przyspieszyć wdrożenie przez firmę portfolio rozwiązań SAP Ariba Strategic Sourcing.
Doświadczeni konsultanci SAP pomogli w integracji hybrydowego środowiska IT KGHM i wspólnie z klientem stworzyli kompleksowe rozwiązanie do raportowania w chmurze, aby zapewnić ciągłość działania łańcucha dostaw i przejrzystość wydatków.

Z pomocą SAP i partnerów, z powodzeniem wdrożyliśmy SAP Ariba Strategic Sourcing z zaawansowanym raportowaniem, aby usprawnić doświadczenia związane z zaopatrzeniem i zapewnić przejrzystość interakcji z dostawcami. Przenieśliśmy procesy wyboru dostawców, kwalifikacji ofert i oceny wydajności na nowy poziom cyfrowy i jakościowy, integrując procesy w całej grupie – Adam Bugajczuk, wiceprezes ds. rozwoju KGHM Polska Miedź S.A.

Przyspieszone procesy, oszczędność czasu i raporty w czasie rzeczywistym

Dzięki wykorzystaniu odpowiednich narzędzi cyfrowych, KGHM wprowadziło w całej organizacji zintegrowane procesy biznesowe, których ważnym elementem jest przejrzysta oraz szybka weryfikacja dostawców.
Korzystając z rozwiązań z rodziny SAP Ariba, pracownicy działu zakupów mają łatwy i sprawny dostęp do danych historycznych, co ułatwia weryfikację ofert i dzielenie się wiedzą w całej organizacji.
Osoby odpowiedzialne za firmowe zakupy zyskują na zwiększonej spójności i poprawionej jakości danych, które zostały osiągnięte poprzez wyeliminowanie zbędnych i powtarzających się informacji. Odpowiednie, nowoczesne rozwiązania chmurowe zapewniają poprawę wydajności i standaryzację procesów.

Oparcie firmowych zakupów na SAP Ariba Sourcing Suite zapewniło KGHM nie tylko transparentność, ale również umożliwiło przeprowadzanie dokładnych analizy i tworzenie raportów w czasie rzeczywistym. Organizacje wybierające dojrzałe i sprawdzone narzędzia mogą być pewne, że ich procesy zakupowe będą szybsze i zestandaryzowane, co zaś przekłada się wprost na oszczędności i wyższą wydajność – Paweł Mamcarz, Dyrektor Sprzedaży SAP Ariba w SAP Polska