>

UNIQA to firma z 200-letnią historią i od 2020 roku właściciel AXA w Polsce. Największa grupa ubezpieczeniowa w Europie Środkowo-Wschodniej chciała nie tylko ujednolić swoje systemy biznesowe i uprościć krajobraz IT, ale także zoptymalizować swoje działania oraz obniżyć koszty. Dzięki współpracy z SAP i rozwiązaniu SAP S/4HANA, UNIQA m.in. zmniejszyła objętość przechowywanych danych o 75% i zastąpiła blisko 200 interfejsów jednym ujednoliconym rozwiązaniem.

Rynek ubezpieczeniowy nie przestaje rosnąć. W Polsce łączna wysokość aktywów w tym sektorze przekroczyła już barierę 200 mld złotych. W 2019 roku wartość składek wyniosła prawie 64 mld złotych, gdzie ubezpieczenia majątkowe stanowiły 67%, a życiowe 33% wartości rynku.
Firmy i grupy ubezpieczeniowe borykają się z nadmiarem informacji cyfrowych. Według IDC tracą one około 20%. na analizę danych, które już wcześniej były procesowane przez analityków. Jedną z firm, która miała podobne wyzwanie jest UNIQA, największa grupa ubezpieczeniowa w Europie Środkowo-Wschodniej

W pogoni za innowacją

Działając w 18 krajach, UNIQA Insurance Group AG jest jedną z najbardziej zaufanych marek ubezpieczeniowych w Austrii i Europie Środkowo-Wschodniej. Grupa oferuje szeroką gamę produktów ubezpieczeniowych i emerytalnych, w tym ubezpieczenia majątkowe, wypadkowe, zdrowotne i na życie dla niemal wszystkich potrzeb – od prywatnych ubezpieczeń komunikacyjnych po komercyjne ubezpieczenia burzowe.
W celu poprawienia efektywności biznesowej i obniżenia kosztów, UNIQA chciała skrócić czas potrzebny do finansowego zamknięcia kwartału i uzyskać dostęp do danych biznesowych w czasie rzeczywistym. Potrzebowała odpowiednich narzędzi cyfrowych, które zapewnią szybsze podejmowanie decyzji w oparciu o dane.
Przed wdrożeniem platformy SAP S/4HANA, UNIQA miała wiele wyzwań: starszy system, który rozwijał się stopniowo i nie nadążał już za tempem biznesu, bardzo złożony krajobraz IT, z ponad 20 systemami finansowymi i szeregiem różnorodnych interfejsów do utrzymania, poszczególne procesy przeprowadzane lokalnie były niekoordynowane w całej grupie, wiele aspektów wymagało optymalizacji i automatyzacji.

Ujednolicenie systemów

UNIQA zdecydowała się na wdrożenie platformy SAP S/4HANA, ponieważ dzięki temu uzyskała dostęp do wszystkich danych o finansach firmy w jednym miejscu. Pozwoliło to skrócić czas raportowania i zamykania finansowego kwartału. Pracownicy odpowiedzialni za finanse i controlling zyskali również możliwość samodzielnego tworzenia przydatnych raportów.
Dzięki stworzeniu jednolitego i zestandaryzowanego systemu informacji finansowych oraz deduplikacji rekordów, UNIQA zmniejszyła objętość przechowywanych danych o 75%. Odświeżono również interfejsy użytkowników oraz ujednolicono procesy raportowania.

SAP S/4HANA Finance pomógł nam skrócić czas potrzebny na zamknięcie kwartału o cztery tygodnie i wdrożyć zintegrowane narzędzia analityczne, dzięki którym poprzez samoobsługę użytkowników zmniejszyliśmy liczbę specjalnie przygotowanych raportów aż o 80 procent – Gerald Lippert, dyrektor ds. finansów cyfrowych i ryzyka w UNIQA Insurance Group AG

Wyższy poziom automatyzacji, usprawnienie procesów i szybszy wgląd w dane

Podwyższenie poziomu automatyzacji procesów finansowych i ujednolicenie procedur pozwolił UNIQA przebudować swoje środowisko IT, skrócić czas poświęcany na jego utrzymanie i wprowadzić oszczędności związane z rozbudowaną infrastrukturą. Prawie 200 interfejsów stosowanych w całej grupie zostało zastąpionych jednolita platformą. Ujednolicone procesy ułatwią aktualizację SAP S/4HANA i wprowadzanie kolejnych innowacji.

Eksperci z SAP wykonali znakomitą pracę, komunikując się przez cały projekt z 260 interesariuszami pełniącymi różne funkcje w ramach UNIQA. Konsultanci z działu usług i wsparcia SAP byli dobrze zaznajomieni z różnymi lokalnymi uwarunkowaniami, a wspólny zespół zrealizował projekt na czas i w ramach budżetu – Gerald Lippert, dyrektor ds. finansów cyfrowych i ryzyka w UNIQA Insurance Group AG

Dzięki rozwiązaniu SAP 4/HANA i deduplikacji rekordów, firmy i instytucje mogą nie tylko zmniejszyć objętość przechowywanych danych o nawet 75%, ale i zaoszczędzić czas potrzebny na raportowanie – do o 50%.

Specjaliści ds. finansów coraz częściej pełnią w swoich organizacjach strategiczne role partnerów biznesowych i architektów biznesu. Muszą oni pilnie wyjść poza ograniczenia związane ze złożonymi lub nieefektywnie zaprojektowanymi systemami. Dziś w zarządzaniu finansami niezbędne jest korzystanie ze zautomatyzowanego i inteligentnego rozwiązania, które spełni wszystkie wymagania zarówno w zakresie procesów transakcyjnych, jak i celów analitycznych – Tomasz Zazula, dyrektor finansowy SAP Central Europe