>

Coraz więcej przedsiębiorstw wchodzi na drogę digitalizacji. W drugim kwartale tego roku globalne nakłady firm na chmurę sięgnęły 42 mld dolarów. Oznacza to wzrost o 39 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2020 – podaje Synergy Research Group. Jak firmy realizują strategię cyfryzacji? Grupa Veolia w Polsce zdecydowała się na całościową transformację biznesu i przeniesienie kluczowych procesów on-premise ERP do SAP S/4HANA Cloud. 

Rynek IT jest u progu fundamentalnej zmiany. Zgodnie z wizją transformacji cyfrowej w Europie do 2030 roku opracowaną przez Komisję Europejską, za dziesięć lat 75 proc. europejskich przedsiębiorstw powinno korzystać z chmury, sztucznej inteligencji czy big data. Środowisko cloud jest obecnie postrzegane jako podstawowy element biznesu odpornego na globalne kryzysy. W ciągu najbliższych miesięcy migrację do chmury planuje 26 proc. polskich firm badanych przez EY.
Dla międzynarodowej Grupy Veolia to właśnie Polska stanowi piąty najważniejszy rynek. Firma, działająca w sektorach wodno-ściekowym, energetycznym oraz zarządzania odpadami, dąży do bycia liderem w zakresie transformacji ekologicznej i projektów dekarbonizacyjnych. Za cel stawia sobie także transformację w kierunku inteligentnego przedsiębiorstwa. W związku z tym Grupa Veolia w Polsce zdecydowała się zaimplementować najnowsze rozwiązania chmurowe będące elementem programu RISE with SAP.

Nowoczesne firmy, takie jak Veolia, do skutecznego działania potrzebują elastyczności i zwinności. Jako pierwsza z firm energetycznych w Polsce wdrażamy rozwiązania chmurowe SAP do zarządzania wszystkimi zasobami w przedsiębiorstwie, obejmujące kluczowe procesy biznesowe, co pozwoli nam na harmonizację i wystandaryzowanie szeregu procesów. Zintegrujemy różne aplikacje w jednej oraz rozbudujemy nasze możliwości analiz, co przełoży się na efektywne i szybkie decyzje biznesowe. Jest to szczególnie ważne w przypadku naszej grupy w Polsce, w skład której wchodzi wiele spółek w całym kraju. Spółek dostarczających energię i usługi wodno-kanalizacyjne dla 3 mln Polaków – Luiz Hanania, wiceprezes zarządu, zastępca dyrektora generalnego Grupy Veolia w Polsce, dyrektor ds. finansowych, efektywności operacyjnej, transformacji cyfrowej i innowacji na Strefę Europy Środkowo-Wschodniej.

Grupa Veolia w Polsce, prowadząca działalność w 123 miejscowości w kraju, przeniesie rozwiązania on-premise do środowiska cloud. Pozwoli to między innymi na szybsze raportowanie, zaawansowane analizy w czasie rzeczywistym i ograniczenie śladu danych o 50 proc., a także stałe optymalizowanie, modernizowanie i przekształcanie procesów. Na drodze do kompleksowej transformacji cyfrowej towarzyszyć jej będzie firma SAP.

Rozwiązania chmurowe umożliwiają szybkie dostosowanie procesów biznesowych do sytuacji rynkowej. Badanie przeprowadzone na nasze zlecenie pokazuje, że wśród polskich firm o wysokim poziomie cyfryzacji mniej niż połowa odnotowała spadek sprzedaży w 2020 roku. Sama techniczna migracja do chmury to jednak nie wszystko. By stać się wydajnym, zwinnym i inteligentnym przedsiębiorstwem potrzeba całościowej transformacji polegającej na zmianie kultury i postrzegania środowiska biznesowego – Business Transformation-as-a-Service. Grupa Veolia w Polsce jest przykładem firmy, która ze wsparciem RISE with SAP całościowo i skutecznie przeprojektowuje procesy, tym samym wyprzedzając swoją branżę – Thomas Duschek, prezes i dyrektor zarządzający SAP Polska

Grupa Veolia skorzysta z rozwiązań RISE with SAP i certyfikowanej przez SAP infrastruktury warszawskiego regionu Google Cloud. Po raz pierwszy o współpracy Grupy Veolia i SAP Polska poinformowano podczas SAP NOW. New chapter – najważniejszego wydarzenia społeczności SAP w Polsce.
Zmiany zawsze były częścią biznesu, ale dzisiejsze środowisko zmusza przedsiębiorstwa do radzenia sobie z nimi szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Widać to także w podejściu do technologii cyfrowych. Z raportu przeprowadzonego na zalecenie SAP wynika, że 63 proc. firm postrzega je lepiej niż przed pandemią. Elastyczne rozwiązania cloud-first są przyszłością biznesu, niezależnie od branży.