>

Proces naliczania płac zredukowany z sześciu godzin do trzech minut. Ograniczenie zużycia papieru z 6500 do 850 kartek miesięcznie w porównaniu rok do roku. To efekty digitalizacji procesów HR przez Ikano Industry, producenta materacy, którego głównym klientem jest sieć sklepów IKEA. Za wdrożenie rozwiązań zwiększających efektywność operacyjną w zakresie zarządzania procesami kadrowo-płacowymi spółka zdobyła nagrodę SAP Quality Awards 2021 w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej.

Według badania PwC „Upskilling Hopes & Fears 2021”, 57 proc. aktywnych zawodowo Polaków uważa, że technologie stwarzają na rynku pracy więcej możliwości niż zagrożeń, a 52 proc. spodziewa się, że zmiany technologiczne pozytywnie wpłyną na perspektywę ich zatrudnienia w przyszłości. Automatyzacja oraz postęp w zakresie cyfryzacji procesów są obecnie postrzegane jako główny czynnik mający przekształcić rynek pracy w perspektywie najbliższych 3-5 lat.

Świat się zmienia

Ikano Industry, zatrudniająca w Polsce 1000 pracowników, w pół roku wdrożyła rozwiązanie chmurowe Gavdi HR Cloud, pozwalające sprawniej zarządzać kadrami, czasem pracy oraz procesami płacowymi. Jest to kompleksowe chmurowe środowisko stworzone przez Gavdi Polska, firmę konsultingową oferującą zintegrowane usługi i produkty w obszarze zarządzania kapitałem ludzkim. Bazuje ono na systemie SAP SuccessFactors oraz zestawie autorskich produktów i sprawdzonych praktykach Gavdi Polska.

Gavdi HR Cloud to nowoczesne, skalowalne, bezpieczne rozwiązanie HR udostępniane z całą potrzebną infrastrukturą IT, wdrożeniem, wsparciem oraz gwarancją zgodności ze zmieniającym się prawem i gwarancją rozwoju, stworzone w taki sposób, aby klienci po wdrożeniu mogli zajmować się tylko realizacją w systemie procesów biznesowych (np. talent managementu, planowania kosztów osobowych czy podróży służbowych). Wdrożenie w Ikano potwierdza, że jest to efektywne podejście. Klient już po sześciu miesiącach od rozpoczęcia projektu miał gotowe rozwiązanie, które znacznie zoptymalizowało obszar HR poprzez zmniejszenie wielu kosztów operacyjnych oraz zaangażowanie menedżerów i pracowników bezpośrednio w realizację procesów w systemie – Marcin Bogacki, Product Manager Gavdi HR Cloud i Kierownik Projektu w Ikano z ramienia Gavdi

Głównym celem spółki była redukcja czasu poświęcanego na rutynowe, ręczne czynności, takie jak: obsługa wniosków i zapytań pracowników, dostarczanie menedżerom informacji o ich zespołach, naliczanie płac czy dystrybucja pasków wynagrodzeniowych. Przykładowo ten ostatni proces dotychczas wymagał zaangażowania wielu osób i zajmował dwa dni. Obecnie nie generuje żadnego wysiłku, ponieważ paski płacowe są automatycznie widoczne w samoobsługowej aplikacji. Skrócenie czasu poświęcanego przez pracowników na pozyskiwanie danych kadrowych zwiększyło także poziom ich satysfakcji.

Kluczowe dla nas było znalezienie nowoczesnego, skalowalnego, bezpiecznego rozwiązania HR, które zaspokoi potrzeby biznesowe i da nową wartość zespołowi HR, menedżerom i pracownikom. Rozwiązanie Gavdi HR Cloud pozwoliło nam zautomatyzować wiele działań w obszarze kadrowym, płacowym i zarządzania czasem pracy, zwiększyć poziom aktualności danych pracowniczych oraz odciążyć menedżerów i pracowników od codziennych czynności związanych z planowaniem grafików, obsługą nieobecności lub dostępem do danych dotyczących limitów urlopowych, kart wynagrodzeń czy harmonogramów pracy – Magdalena Górczak, koordynator ds. kadr i płac i Kierownik Projektu w Ikano Industry

Czas na wagę złota

13 proc. firm aktualnie wdraża automatyzację lub/i robotyzację. To niemal trzykrotny wzrost w porównaniu rok do roku – wynika z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy 2021”. W Ikano Industry dostarczenie menedżerom nowoczesnych narzędzi, wspierających ich w zarządzaniu zespołami, ograniczyło czas poświęcany przez nich na działania związane z HR z 30 minut dziennie do pół godziny miesięcznie. W ten sposób mogą oni skierować większą uwagę na strategiczne aktywności i doskonalenie procesów produkcyjnych. Ikano Industry posiada obecnie jedyną w Europie fabrykę z instalacją do chemicznego recyklingu elastycznej pianki PUR. Spółka dysponuje także własnym ośrodkiem badawczym, w którym poszukuje nowych sposobów wydajnego recyklingu produktów ubocznych swojej produkcji.

Automatyzacje w zakresie HR sprowadzają się do działań na rzecz wyższej jakości doświadczeń pracownika. Migracja do chmury upraszcza procesy kadrowo-płacowe i uwalnia czas poświęcany na ręczną analizę danych, tym samym poprawiając wydajność całej firmy. Kadra zarządzająca HR otrzymuje wsparcie w postaci technologii, która w przyszłości może być rozbudowywana o nowe moduły i procesy. To pozwala przedsiębiorstwom, takim jak Ikano Industry, zachować elastyczność oraz wysoki poziom employee experience. Świadomość spółki w zakresie dynamicznie zmieniających się potrzeb pracowników i wysoka skuteczność cyfrowej transformacji zostały docenione przez tegoroczne jury SAP Quality Awards – Katarzyna Rusek, dyrektor HR, SAP Polska i SAP Ukraina

SAP od lat promuje jakość, a najlepszym sposobem na pokazanie, że inwestycja w jakość się opłaca, jest wyróżnienie klientów, którzy wykazali się doskonałością w swoich projektach wdrożeń rozwiązań SAP. SAP Quality Awards to platforma, na której klienci SAP i ich partnerzy wdrożeniowi mogą dzielić się swoimi doświadczeniami i wnioskami z pomyślnie zrealizowanych projektów. Firma Ikano Industry zdobyła nagrodę SAP Quality Awards 2021 w kategorii Rapid Time to Value, Medium Sized Implementation.